| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Kontrole kas fiskalnych

Kontrole kas fiskalnych

W okresie ferii zimowych fiskus przeprowadza wzmożone kontrole kas fiskalnych. Pod lupę kontroli skarbowej trafią przede wszystkim przedsiębiorcy z miejscowości turystycznych.


Od kiedy kasa?


Obecnie obowiązujące limity zwolnień są bardzo niskie. Nie oznacza to jednak, że przedsiębiorca musi kupować kasę fiskalną, gdy zbliża się do przekroczenia wartości obrotu na poziomie 20 tys. zł. Ma na to dwa miesiące licząc, od miesiąca następującego po miesiącu, w którym przestał spełniać warunki uprawniające do zwolnienia (odnosi się to również do zwolnienia warunkowanego wskaźnikiem udziału procentowego obrotu przekraczającego 80%).

Przykład:
Przedsiębiorca już w styczniu przekroczył obrót w wysokości 20 tys. zł. W takiej sytuacji sprzedaż musi ewidencjonować z użyciem kasy fiskalnej od 1 kwietnia.


Dla niektórych kasa od 1 marca


Przedsiębiorcy, którzy korzystali ze zwolnienia z obowiązku używania kas i nie mają już do niego prawa na podstawie nowych regulacji, ewidencję za pomocą kasy muszą rozpocząć od 1 marca 2013 roku. Dotyczy m. in. przedsiębiorców, którzy w zeszłym roku przekroczyli obrót 20 tys. zł (na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych), a nie przekroczyli 40 tys. złotych.

Metoda kasowa w VAT - zmiany 2013


Za brak kasy grozi kara


Sprzedaż z pominięciem kasy fiskalnej dokonana przez podatnika, który jest zobowiązany do jej stosowania stanowi przestępstwo skarbowe zagrożone karą grzywny do 180 stawek. Taka sama odpowiedzialność ciąży na osobie, która nie wyda paragonu.

Jednak tak surowej odpowiedzialności można się spodziewać tylko w wyjątkowych sytuacjach,
na przykład, gdy przedsiębiorca w ogóle nie posiada kasy fiskalnej, choć jest do tego zobowiązany albo jej stale nie używa lub robi to rzadko. W przypadkach pojedynczej sprzedaży z pominięciem kasy należy uznać, iż taki czyn mieści się w wypadku mniejszej wagi, który stanowi wykroczenie skarbowe.

Kara grzywny za wykroczenie skarbowe wynosi  od 160 zł do 32 000 złotych. Często takie sprawy kończą się wystawieniem mandatu. Osoby, które decydują się na sprzedaż z pominięciem kasy fiskalnej muszą liczyć się z koniecznością zapłacenia mandatu w przedziale od 160 zł do 3 200 zł.

Katarzyna Rola-Stężycka

 

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Meritus

Meritus Systemy Informatyczne Sp. z o.o. jest kontynuatorem działalności firmy Meritus 2 Spółka Jawna, działającej od 1990 r.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK