| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Kontrole kas fiskalnych

Kontrole kas fiskalnych

W okresie ferii zimowych fiskus przeprowadza wzmożone kontrole kas fiskalnych. Pod lupę kontroli skarbowej trafią przede wszystkim przedsiębiorcy z miejscowości turystycznych.

Obecnie ferie trwają dla województwa mazowieckie, opolskie, dolnośląskie i zachodniopomorskie. W miejscowościach turystycznych do 24 lutego potrwa akcja „Weź paragon”, co wiąże się z kontrolami skarbowymi w sklepach i punktach usługowych w zakresie stosowania kas fiskalnych. Od tego roku zmienił się zakres zwolnień z obowiązku ewidencjonowania przy zastosowaniu kasy fiskalnej. Nie oznacza to jednak, że osoby, które utraciły prawo do zwolnienia w tym roku już powinny posiadać kasę fiskalną. Kto według nowych zasad musi być gotowy na zakup kas i kiedy powinien rozpocząć sprzedaż z jej użyciem?

Zmiany w VAT 2013


Trzy rodzaje zwolnień


Rozporządzenie w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących zawiera zasadniczo trzy rodzaje zwolnień. Jeden jest uzależniony od rodzaju wykonywanych czynności. W załączniku do rozporządzenia są bowiem wymienione czynności i towary, przy których nie trzeba stosować kasy fiskalnej (są tam np. usługi związane ze zbieraniem odpadów, usługi finansowe i ubezpieczeniowe). Osoby, które mają do niego prawo nie muszą pilnować limitów sprzedaży warunkujących prawo do drugiego rodzaju zwolnienia.

Do zwolnienia z obowiązku posiadania kasy fiskalnej nie mają już prawa szkoły nauki jazdy. Mogą jednak skorzystać z drugiego zwolnienia, związanego z limitem obrotu. W przypadku tego zwolnienia sytuacja osób rozpoczynających działalność i kontynuujących została zrównana. Obecnie limit jest taki sam - 20 tys. zł rocznie. Wlicza się do niego co prawda tylko sprzedaż (świadczenie usług) na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych jednak jest to i tak bardzo niski pułap i daje średni obrót miesięczny w wysokości 1 667 zł. Osoby rozpoczynające działalność w ciągu roku (lub w następnym) muszą od tego roku wyliczyć dla siebie limit w proporcji do okresu wykonywania tych czynności (20 000 / 366 x ilość dni od rozpoczęcia działalności do 31 grudnia).

Jest jeszcze jedna opcja - przedsiębiorca, który dokonuje dostaw towarów lub świadczy usługi wymienione w części I załącznika do rozporządzenia może skorzystać ze zwolnienia, gdy udział obrotu z tytułu tych czynności zwolnionych, w całkowitym obrocie realizowanym na rzecz osób fizycznych był w poprzednim roku wyższy niż 80%.

Zwolnienia z obowiązku stosowania kas fiskalnych w 2013 r.

Przykład:
Notariusz uzyskał w poprzednim roku obrót w wysokości 200 tys. zł uzyskany ze świadczeń na rzecz osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej. 170 tys. z tego stanowią usługi w zakresie objętym wpisem do repertorium A i P (są one wymienione w załączniku nr I). W takiej sytuacji chociaż obrót uzyskany ze świadczenia usług nie mieszczących się w zwolnieniu przekroczył 20 tys. nie ma on obowiązku stosowania kasy fiskalnej w 2013 roku.


50 usług do 19 odbiorców


W ramach zwolnień wymienionych w załączniku (czyli zwolnień przedmiotowych) osoby, które tylko sporadycznie świadczą usługi na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej (rolników ryczałtowych) i to bez względu na wysokość obrotów, mogą nie myśleć o kasie fiskalnej jeżeli łącznie spełniają dwa warunki:

1. każde świadczenie jest dokumentowane fakturą,

2. liczba świadczonych usług w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyła 50, przy czym liczba odbiorców w tym okresie była mniejsza niż 20 (osoby rozpoczynające działalność gospodarczą w 2013 r. uwzględniają do ustalenia prawa do zwolnienia przewidywany udział procentowy).

VAT 2013 - przegląd najważniejszych zmian


Sprawdź katalog wyłączeń


Osoby rozpoczynające działalność powinny sprawdzić, czy przedmiot ich biznesu nie znajduje się w katalogu wyłączeń (podobnie jak firmy kontynuujące działalność, jeśli zmieniły profil działania). Jest on zawarty w § 4 rozporządzenia i obejmuje m. in. dostawy gazu płynnego, części do silników, sprzętu fotograficznego, radiowego, telewizyjnego, wyrobów z metali szlachetnych, płyt CD, DVD, kart pamięci czy wyrobów tytoniowych. Ze zwolnień nie skorzystają także przedsiębiorcy świadczący m. in. usługi przewozu osób i ich bagażu podręcznego taksówkami. Jeżeli więc profil działalności firmy obejmuje jedną z dostaw wskazanych w § 4 lub świadczenie usług bez względu na limit obrotów czy wykonywanie innych czynności uprawniających do zwolnienia, kasa jest obowiązkowa.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Kopczyńska

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK