| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Jak księgowi oceniają polski system podatkowy

Jak księgowi oceniają polski system podatkowy

Z badania przeprowadzonego wśród m.in. kadry zarządzającej, głównych księgowych oraz szefów sprawozdawczości finansowej wynika, że polski system podatkowy jest daleki od ideału.

Firmy doradcza KPMG przeprowadziła badanie dotyczące systemu podatkowego, w którym udział wzięli przedstawiciele kadry zarządzającej, dyrektorów finansowych, głównych księgowych oraz szefów sprawozdawczości finansowej i controllingu. Badanie miało na celu poznanie oceny polskiego systemu podatkowego z punktu widzenia kadry najwyższego szczebla z przedsiębiorstw z różnych branż.

Z badania wynika, że średnia ocena polskiego systemu podatkowego wypada słabo (2,3 w pięciostopniowej skali). Ocena ta jest wypadkową ocen poszczególnych jego elementów, z których relatywnie najniższą ocenę otrzymała stabilność przepisów podatkowych, a względnie najwyższą nastawienie urzędników administracji

Ankietowani najsłabiej ocenili stabilność przepisów podatkowych - 80% uznało, że jest ona słaba lub bardzo słaba - oraz niewystarczająco wczesne informowanie o zmianach w prawie podatkowym - słabe lub bardzo słabe w opinii 60%.

Nieco lepiej ocenili zaś możliwość konstruktywnej wymiany argumentów podczas kontroli podatkowych oraz nastawienie urzędników administracji publicznej. Co istotne, żaden z respondentów nie wystawił oceny bardzo dobrej dla jakiejkolwiek z analizowanych kategorii systemu podatkowego.

Najbardziej problematyczne (dla 59% respondentów) okazały się kwestie dotyczące cen transferowych oraz liczba deklaracji i informacji do przygotowania (53%).

Nowe wzory deklaracji podatkowych VAT

Najmniej uciążliwe okazały się funkcje płatnika z tytułu PIT. Ponad jedna czwarta badanych nie ma z nimi problemów, a 52% respondentów uważa, że są one umiarkowanie problematyczne. Podobnie wypadły zeznania podatkowego CIT, które według 77% respondentów nie sprawia problemów lub jest umiarkowanie problematyczne.

W badaniu padło również pytanie o najnowsze zmiany w prawie podatkowym. Zdecydowana większość respondentów (69%) uważa, że zmiana polegająca na wyłączeniu z kosztów uzyskania przychodów niezapłaconych faktur w ogóle nie wpłynie na eliminację zatorów płatniczych, a jedynie zwiększy obowiązki administracyjne w firmie.

Metoda kasowa w VAT - zmiany 2013

Badanie zostało przeprowadzone 15 stycznia wśród uczestników III Kongresu Podatków i Rachunkowości KPMG, na pytania odpowiedziało 135 osób.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Odszkodowania Campter

Campter Odszkodowania uzyskuje odszkodowania dla osób poszkodowanych w wypadkach oraz na skutek zdarzeń losowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK