| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Podatek dochodowy dla rolników w 2014 r.

Podatek dochodowy dla rolników w 2014 r.

Podatek dochodowy w rolnictwie mógłby wejść w życie już od 2014 r. Przedłużające się rozmowy na temat wprowadzenia tego podatku blokują reformę KRUS - uważa Adam Szejnfeld.

Tak były wiceminister gospodarki komentuje raport Najwyższej Izby Kontroli na temat działalności rolniczego ubezpieczyciela. Zdaniem Szejnfelda warunkiem wprowadzenia nowego systemu ubezpieczeń jest nowy system podatkowy dla rolników.

W związku z tym poseł apeluje do polityków o rozsądek w tej sprawie. To jest temat, który nie powinien być przedmiotem partykularnych rozgrywek partyjnych, politycznych, bo wygrana dzisiaj może być przegraną jutro - mówi.

Wyjaśnia, że chodzi o wygraną tych, którzy blokują zmiany w ubezpieczeniach społecznych rolników i którzy chcieliby blokować zmiany w systemie podatkowym.

Najwyższa Izba Kontroli wykazała w swoim najnowszym raporcie, że KRUS rzadko sprawdza, czy ubezpieczeni prowadzą działalność rolniczą, co sprzyja nadużyciom.


Zwrot akcyzy od paliwa rolniczego w 2013 r.

Składki zdrowotnych rolników w 2013 r.


Tymczasem instytucja ta ubezpiecza około 1,5 miliona osób, które płacą niższe niż inni składki emerytalno-rentowe.


Raport NIK o KRUS


Urzędnicy KRUS opieszali w kontrolowaniu ubezpieczonych - uważa Najwyższa Izba Kontroli. Kontrolerzy NIK ustalili, że pracownicy Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego sporadycznie sprawdzają, czy ubezpieczeni prowadzą działalność rolniczą, co sprzyja nadużyciom. Mogą to wykorzystywać osoby, które zapisały się do KRUS, żeby płacić mniejsze składki emerytalno-rentowe.

Okazało się też, że KRUS nie korzysta z informacji, które mógłby otrzymać z innych instytucji państwowych, jak ZUS, NFZ, czy ARiMR. Bliższa współpraca pozwoliłaby skuteczniej sprawdzać, czy ubezpieczeni w Kasie rzeczywiście są do tego uprawnieni. W Polsce około półtora miliona osób jest ubezpieczonych w KRUS.

Prezes ZUS: Sprawiedliwy KRUS to KRUS zreformowany


Podatek dochodowy dla rolników


W sierpniu ubiegłego roku minister rolnictwa Stanisław Kalemba poinformował, że trwają uzgodnienia w sprawie podatku dochodowego dla rolników. Nie wykluczył, że podatek dochodowy dla rolników mógłby wejść w życie od 2014 roku.

Zdaniem Kalemby podatek dochodowy, który miałby być wprowadzony zamiast podatku rolnego, nie powinien dodatkowo obciążać rolników - powinien być neutralny dla budżetu i dla rolników. Minister wskazał, że nie ma też zgody ministerstwa rolnictwa na obciążenie podatkiem dopłat bezpośrednich.

Wyliczenie dochodów w gospodarstwach będzie wiązało się z wprowadzaniem rachunkowości. Minister wyjaśnił, że w małych gospodarstwach - prawdopodobnie do 6 ha, czyli takich, które produkują na własny użytek - dochód nie będzie wyliczany indywidualnie, będą tam "rozwiązania ryczałtowe". Natomiast księgowość miałaby być prowadzona w gospodarstwach dużych w formie np. ksiąg rachunkowych.

Resort rolnictwa chce m.in., by był możliwy wybór formy opodatkowania (ryczałtu lub podatku według zasad ogólnych z dochodów określonych na podstawie ksiąg rachunkowych lub księgi przychodów i rozchodów), a także, by możliwe było wspólne rozliczanie dochodów z działalności rolniczej z dochodami z działalności pozarolniczej. Ministerstwu zależy też, by jasno określić, co w gospodarstwie będzie stanowiło dochód, a co koszt.

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Wiśniewski

Doradca podatkowy. Menedżer w Departamencie Doradztwa Podatkowego Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK