| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Jakie są największe przeszkody w prowadzeniu działalności gospodarczej

Jakie są największe przeszkody w prowadzeniu działalności gospodarczej

Nastąpił gwałtowny wzrost postrzegania przeszkód w prowadzeniu działalności gospodarczej w porównaniu do poprzednich lat - tak wynika z badań przeprowadzonych przez Związek Przedsiębiorców i Pracodawców oraz Dom Badawczy Maison. Najbardziej uciążliwe dla polskich przedsiębiorców są pozapłacowe koszty pracy.


Związek Przedsiębiorców i Pracodawców oraz Dom Badawczy Maison przeprowadziły badanie na reprezentatywnej próbie przedsiębiorców z sektora MSP dotyczące barier  i przeszkód w prowadzeniu działalności gospodarczej z punktu widzenia przedsiębiorców.

Jest to już trzecia fala tego badania i została przeprowadzona w I kwartale b.r. poprzednia została przeprowadzona w I kw. 2011 i 2012 roku.

MSP w Polsce wytwarzają 67% PKB, zatrudniają 3/4 Polaków i stanowią 99.8% wszystkich działających w Polsce firm.

W tegorocznym badaniu uderza gwałtowny wzrost postrzegania przeszkód w prowadzeniu działalności gospodarczej w porównaniu do poprzednich lat.


Jakie Pana/Pani zdaniem są największe przeszkody w prowadzeniu działalności gospodarczej w Polsce?

 

 

 

Badanie zostało przeprowadzone przez Dom Badawczy Maison na reprezentatywnej próbie przedsiębiorców z sektora MSP. Total N=576 (w styczniu  2013) . Metoda: CAWI.


W tegorocznym badaniu w żadnym obszarze przedsiębiorcy nie widzą poprawy sytuacji.

Badanie - w kolejnych latach - potwierdza, że najbardziej uciążliwą rzeczą dla polskich przedsiębiorców są pozapłacowe koszty pracy. W percepcji przedsiębiorców ta przeszkoda z roku na rok jest coraz większa. O ile w styczniu 2011 wskazywało ją 44% badanych, to w styczniu 2013 już 77%.

W ostatnim badaniu „nadmiar obowiązków biurokratycznych” (60%) i „niestabilność prawa” (57%) zepchnęły z podium „wysokie podatki” (54%), które w poprzednich latach były wiceliderem tego rankingu.

Jakich zmian w podatkach oczekują przedsiębiorcy

Korekta kosztów podatkowych - nowe zasady w 2013 r.

Spółki komandytowe zapłacą CIT

Jeśli porównamy wyniki badania z trzech ostatnich lat, to wyraźnie widać, że w odczuciu przedsiębiorców jest coraz gorzej - powiedział Cezary Kaźmierczak, Prezes ZPP. - Po części jest to na pewno skutek stagnacji, po części zawiedzionych nadziei, ale też dość trafnie opisuje rzeczywistość. „Wysokie podatki” jako przeszkoda w prowadzeniu działalności gospodarczej jest poza podium tego rankingu, a awansowały  „nadmiar obowiązków biurokratycznych”  i „niestabilność prawa”. I rzeczywiście od przedsiębiorców wciąż wymagane są nowe obowiązki biurokratyczne, co większość doprowadza do wściekłości.”

Daria Affeltowicz z Domu Badawczego Maison skomentowała wzrost niezadowolenia przedsiębiorców, tłumacząc, że w czasie kryzysu czy też stagnacji, to co nie przeszkadzało tak bardzo w okresie prosperity, teraz wydaje się „przeszkadzać bardziej”.” - Trudności w prowadzeniu działalności gospodarczej  z przyczyn rynkowych wynikające ze spowolnienia, automatycznie powodują w percepcji przedsiębiorców przywiązywanie większej wagi do czynników zewnętrznych. W okresie wzrostu przedsiębiorcy bardziej koncentrują się na rozwijaniu firm i mają mniej czasu i chęci do obserwacji otoczenia prawno-instytucjonalnego”.

Tak gwałtowny wzrost niezadowolenia przedsiębiorców może mieć wpływ na bardzo poważne decyzje biznesowe z ich strony, łącznie z zaprzestaniem działalności gospodarczej lub jej ograniczenia przez część przedsiębiorców. Mogą bowiem uznać, że w obecnych warunkach po prostu jest to pozbawione racjonalnych podstaw.

Przedsiębiorco dołącz do nas! www.zpp.net.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Witold Chomiczewski

Radca prawny, wspólnik w Lubasz i Wspólnicy - Kancelaria Radców Prawnych sp.k. Specjalizuje się w prawie IT i nowych technologii, ma bogate doświadczenie w obsłudze prawnej przedsiębiorców związanych z e-commerce, doradza m.in. spółkom zajmującym się marketingiem internetowym, przygotowuje umowy dotyczące SEO/SEM, reklamy RTB, prawa autorskiego w Internecie. Wspiera przedsiębiorców internetowych, a zwłaszcza portale w sprawach związanych z odpowiedzialnością za cudze treści. Ma wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu postępowań sądowych dotyczących problematyki prawa autorskiego, Internetu oraz prawa gospodarczego. Brał udział w projekcie na zlecenie Komisji Europejskiej, Study on Liability of Internet Intermediaries, który dotyczył dyrektywy o handlu elektronicznym. Pełnomocnik ds. Legislacji Izby Gospodarki Elektronicznej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK