| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Rozliczenia przez internet coraz bardziej popularne

Rozliczenia przez internet coraz bardziej popularne

Od początku 2013 roku podatnicy przesłali już prawie 9 milionów deklaracji przez internet. Z roku na rok jest to coraz popularniejszy sposób rozliczeń zarówno wsród firm, jak i osób fizycznych.

"Dziennik Gazeta Prawna", powołując się na dane Ministerstwa Finansów pisze, że pracodawcy przesłali w tym roku prawie 6 milionów PIT-11 - czyli informacji o dochodach i pobranych zaliczkach na podatek dochodowy, które trzeba było przesłać do końca lutego - podczas gdy rok wcześniej przesłali w ten sposób nieco ponad 4 miliony tych formularzy.

Podobne tendencje dotyczą innych formularzy, w tym zeznań rocznych składanych przez osoby fizyczne. W zeszłym roku przez internet podatnicy przesłali około milion 600 tysięcy zeznań PIT-37, a jedynie przez trzy miesiące tego roku do fiskusa trafiło już ponad milion tych formularzy - zauważa "Dziennik Gazeta Prawna".

Rozlicz swój PIT przez internet

Gazeta dodaje, że statystyka z systemu e-Deklaracje, za pomocą którego zeznania trafiają do urzędów skarbowych, pokazuje, że to będzie kolejny rekordowy rok. Łącznie od 1 stycznia do 7 marca podatnicy złożyli prawie 9 milionów formularzy przez internet.

Przypomnijmy, że od 1 października 2012 r. Ministerstwo Finansów rozszerzyło możliwość przesyłania formularzy bez użycia podpisu kwalifikowanego o kolejne cztery deklaracje z zakresu podatku VAT i od czynności cywilnoprawnych. Wcześniej z tej możliwości mogli korzystać tylko podatnicy składający deklaracje PIT. Dzięki tej zmianie osoby fizyczne mogą składać w formie elektronicznej także deklaracje:

- VAT-7, VAT-7K, VAT-7D - za okresy rozliczeniowe rozpoczynające się po dniu 31 grudnia 2010 r. - w przypadku osób fizycznych będących podatnikami podatku VAT,

- PCC-3 (bez załącznika 3a) - dotyczące czynności cywilnoprawnych dokonywanych po dniu 31 grudnia 2011 r.

Jak szybko odzyskać zwrot nadpłaty z PIT

Jak rozliczyć ulgę na dziecko?

Jak rozliczyć ulgę na Internet?

Jak skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej?

Jak rozliczyć się wspólnie z małżonkiem?

Jak odliczyć darowiznę na cele krwiodawstwa?

Jak przekazać 1% podatku na OPP?

Jak wypełnić zeznanie PIT-38?

Coraz częściej z takiej możliwości korzystają także pracodawcy, którzy do końca lutego powinni złożyć informację PIT-11 z dochodami swoich pracowników. Ze względu na bardzo duże ilości wysyłanych jednorazowo PIT 11 skorzystanie z rozliczenia przez Internet daje w tym przypadku największe oszczędności w stosunku do formy papierowej.

Jeśli więc jeszcze nie złożyłeś swojego zeznania albo informacji, a chcesz uniknąć kolejek w urzędzie skarbowym lub na poczcie zrób to w formie elektronicznej. Niezbędne informacje znajdziesz na stronie systemu e-Deklaracje na www.finanse.mf.gov.pl.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Daniela Wybrańczyk

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK