| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Rozliczenia przez internet coraz bardziej popularne

Rozliczenia przez internet coraz bardziej popularne

Od początku 2013 roku podatnicy przesłali już prawie 9 milionów deklaracji przez internet. Z roku na rok jest to coraz popularniejszy sposób rozliczeń zarówno wsród firm, jak i osób fizycznych.

"Dziennik Gazeta Prawna", powołując się na dane Ministerstwa Finansów pisze, że pracodawcy przesłali w tym roku prawie 6 milionów PIT-11 - czyli informacji o dochodach i pobranych zaliczkach na podatek dochodowy, które trzeba było przesłać do końca lutego - podczas gdy rok wcześniej przesłali w ten sposób nieco ponad 4 miliony tych formularzy.

Podobne tendencje dotyczą innych formularzy, w tym zeznań rocznych składanych przez osoby fizyczne. W zeszłym roku przez internet podatnicy przesłali około milion 600 tysięcy zeznań PIT-37, a jedynie przez trzy miesiące tego roku do fiskusa trafiło już ponad milion tych formularzy - zauważa "Dziennik Gazeta Prawna".

Rozlicz swój PIT przez internet

Gazeta dodaje, że statystyka z systemu e-Deklaracje, za pomocą którego zeznania trafiają do urzędów skarbowych, pokazuje, że to będzie kolejny rekordowy rok. Łącznie od 1 stycznia do 7 marca podatnicy złożyli prawie 9 milionów formularzy przez internet.

Przypomnijmy, że od 1 października 2012 r. Ministerstwo Finansów rozszerzyło możliwość przesyłania formularzy bez użycia podpisu kwalifikowanego o kolejne cztery deklaracje z zakresu podatku VAT i od czynności cywilnoprawnych. Wcześniej z tej możliwości mogli korzystać tylko podatnicy składający deklaracje PIT. Dzięki tej zmianie osoby fizyczne mogą składać w formie elektronicznej także deklaracje:

- VAT-7, VAT-7K, VAT-7D - za okresy rozliczeniowe rozpoczynające się po dniu 31 grudnia 2010 r. - w przypadku osób fizycznych będących podatnikami podatku VAT,

- PCC-3 (bez załącznika 3a) - dotyczące czynności cywilnoprawnych dokonywanych po dniu 31 grudnia 2011 r.

Jak szybko odzyskać zwrot nadpłaty z PIT

Jak rozliczyć ulgę na dziecko?

Jak rozliczyć ulgę na Internet?

Jak skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej?

Jak rozliczyć się wspólnie z małżonkiem?

Jak odliczyć darowiznę na cele krwiodawstwa?

Jak przekazać 1% podatku na OPP?

Jak wypełnić zeznanie PIT-38?

Coraz częściej z takiej możliwości korzystają także pracodawcy, którzy do końca lutego powinni złożyć informację PIT-11 z dochodami swoich pracowników. Ze względu na bardzo duże ilości wysyłanych jednorazowo PIT 11 skorzystanie z rozliczenia przez Internet daje w tym przypadku największe oszczędności w stosunku do formy papierowej.

Jeśli więc jeszcze nie złożyłeś swojego zeznania albo informacji, a chcesz uniknąć kolejek w urzędzie skarbowym lub na poczcie zrób to w formie elektronicznej. Niezbędne informacje znajdziesz na stronie systemu e-Deklaracje na www.finanse.mf.gov.pl.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Jarosław Oworuszko

Dyrektor Finansowy LeasePlan

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK