| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Ranking najgorszych i najlepszych przepisów podatkowych

Ranking najgorszych i najlepszych przepisów podatkowych

Stowarzyszenie Podatników w Polsce oraz doradców podatkowych zaprezentowało wyniki IX edycji rankingu przepisów podatkowych „BUBLE I HITY PODATKOWE 2012”.


BUBLE podatkowe roku 2012


Za największy BUBEL roku 2012 zostało uznane opodatkowanie lokat z dzienną kapitalizacją
. Od 31 marca 2012 r., po nowelizacji przepisów, podstawa opodatkowania oraz podatek naliczany od zysków lokat bankowych są zaokrąglane do pełnych groszy w górę, co wyklucza możliwość uniknięcia zapłaty podatku (art. 63 § 1a Ordynacji podatkowej).

Na drugim miejscu badani negatywnie ocenili likwidację numeru NIP. Z mocy ustawy z dnia 29 lipca 2011 r. o zmianie ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 171, poz. 1016), od 1 stycznia 2012 r. dla osób fizycznych objętych rejestrem PESEL nieprowadzących działalności gospodarczej, jak i niebędących zarejestrowanymi podatnikami VAT - jedynym identyfikatorem podatkowym stał się nr PESEL.

Nie spodobały się też wprowadzone w Ordynacji podatkowej procedury występowania o interpretacje ogólne do Ministra Finansów (art. 14a Ordynacji podatkowej).

Ponadto badani zwrócili uwagę na podwyższony VAT na odzież i obuwie dla dzieci oraz opodatkowanie akcyzą wyrobów węglowych.

Wyższy VAT na ubranka i obuwie dla dzieci

Weszła w życie akcyza na węgiel i koks


HITY podatkowe roku 2012


HITEM roku 2012 okazała likwidacja tzw. podwójnej zaliczki w podatku dochodowym
. Wcześniej ostatnia zaliczka za rok podatkowy wpłacana była przez podatników w wysokości równej zaliczki należnej za miesiąc listopad albo za trzeci kwartał i płatna do 20 grudnia danego roku. Począwszy od 2012 r. zaliczka za ostatni okres roku rozliczana jest standardowo - w terminie do 20 dnia miesiąca następnego po danym miesiącu (lub odpowiednio - kwartale).

Koniec ze sztucznym zaniżaniem dochodów

Następnie pozytywnie oceniono przepisy dotyczące różnic kursowych. Mianowicie od początku 2012 r. podatnicy przy ustalaniu różnic kursowych, w przypadku sprzedaży lub kupna walut obcych oraz otrzymania należności lub zapłaty zobowiązań, stosować mają faktycznie zastosowany kurs waluty obcej. W pozostałych przypadkach, a także gdy nie jest możliwe uwzględnienie faktycznie zastosowanego kursu waluty w danym dniu, zastosowanie znajdzie kurs średni ogłaszany przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego ten dzień.

Od 1 stycznia 2012 r. nowe zasady ustalania różnic kursowych

Trzecią pozycję w rankingu HITÓW zajęły zasady wykorzystania zaległego urlopu. Od początku 2012 r. obowiązuje bowiem dłuższy termin udzielenia pracownikom zaległego urlopu. Zmieniony przepis art. 168 Kodeksu pracy przewiduje teraz, że urlopu niewykorzystanego w terminie ustalonym zgodnie z art. 163 Kodeksu pracy należy pracownikowi udzielić najpóźniej do dnia 30 września następnego roku kalendarzowego.

Do 30 września trzeba udzielić pracownikom zaległych urlopów wypoczynkowych

Ponadto badani zwrócili uwagę na korzystne opodatkowanie podatkiem dochodowym wspólników spółek komandytowo-akcyjnych w jego interpretacji dokonanej przez NSA oraz na możliwość wysyłania deklaracji VAT bez podpisu elektronicznego.

Interpretacja ogólna MF w sprawie spółek komandytowo-akcyjnych

Kolejne e-deklaracje bez e-podpisu

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Mosiej

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK