| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > E-deklaracje, czyli szybkie i bezpieczne rozliczenie z fiskusem

E-deklaracje, czyli szybkie i bezpieczne rozliczenie z fiskusem

E-deklaracje cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród podatników. Oszczędność czasu, ale także możliwość uniknięcia błędów - to główne zalety rozliczania się z fiskusem przez internet.

Z internetowych formularzy skorzystało już prawie milion pięćset tysięcy osób w Polsce. To prawie dwukrotnie więcej niż w tym samym czasie w roku ubiegłym.

Beata Orzech-Ligęza, naczelnik urzędu skarbowego w Nowym Sączu powiedziała, że e-deklaracje to duża wygoda. Nie trzeba bowiem stać w długich kolejkach w Urzędach Skarbowych. Dodała, że składając deklarację podatkową drogą elektroniczną można ustrzec się wielu błędów. Program bowiem pilnuje i sprawdza poprawność wysłanego dokumentu. Wykorzystanie systemu e-deklarcji zapewnia również bezpieczeństwo przesyłanych danych.

Przy rozliczaniu podatku za ubiegły rok warto pamiętać o odpisaniu 1 procentu na rzecz organizacji pożytku publicznego. Piotr Kontkiewicz z resortu pracy i polityki socjalnej wyjaśniał ostatnio w radiowej Jedynce, że prawo daje nam możliwość nie tylko przekazania darowizny, ale też sprawdzenia, na co zostanie ona przeznaczona.

Na stronie ministerstwo pracy i polityki socjalnej można znaleźć wykaz wszystkich organizacji pożytku publicznego.

Nina Bekasiewicz z jednej z fundacji pomagającej niepełnosprawnym dzieciom przy pomocy dogoterapii, powiedziała w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową, że dzięki środkom z 1-go procenta można objąć opieką większą liczbę miedzy innymi przedszkolaków.

Jak szybko odzyskać zwrot nadpłaty z PIT

Jak rozliczyć ulgę na dziecko?

Jak rozliczyć ulgę na Internet?

Jak skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej?

Jak rozliczyć się wspólnie z małżonkiem?

Jak odliczyć darowiznę na cele krwiodawstwa?

Jak przekazać 1% podatku na OPP?


Coraz mniej osób korzysta z dni otwartych w urzędach skarbowych


Choć z roku na rok spada liczba osób korzystających z dni otwartych organizowanych przez urzędy skarbowe to w dalszym ciągu w kraju są ich tysiące.

Beata Mościcka z Urzędu Skarbowego w Siedlcach mniejsze zainteresowanie dniami otwartymi tłumaczy coraz powszechniejszym korzystaniem z internetu, zarówno przy składaniu zeznań, jak i poszukiwaniu wskazówek dotyczących właściwego wypełnienia formularzy. Jak zauważa w tym roku liczba zeznań składanych drogą elektroniczną wzrosła o sto procent.

Osoby, które zdecydowały się skorzystać w tym roku z porad w Urzędzie Skarbowym w Siedlcach najczęściej popełniały błędy rachunkowe związane z wyliczeniem podatku według niewłaściwej skali podatkowej. Sporo problemów mają też osoby posiadające orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, którym przysługuje prawo do skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej. „W tym zakresie nastąpiło dużo zmian i część osób dokonuje błędnej interpretacji przepisów” - przyznaje Beata Mościcka.

E-deklaracje, czyli PIT wypełnisz i wyślesz przez internet

Mimo iż coraz więcej osób rozlicza się przez internet nie ma gwarancji, że osoby zwlekające ze złożeniem PIT-u na ostatnią chwilą unikną długich kolejek. „Może być różnie” - mówi rozmówczyni Informacyjnej Agencji Radiowej. Jak zauważa, przed dwoma laty, w ostatnich dniach kwietnia siedlecki urząd świecił pustkami, ale przed rokiem kolejki były dość duże.

Część osób, którym z zeznania wychodzi konieczność dopłaty podatku, zwleka ze złożeniem PIT-u chcąc wydłużyć maksymalnie termin zapłaty. Tymczasem pracownicy urzędów skarbowych uspokajają: nawet jeśli wcześniej złożymy zeznanie, podatek możemy zapłacić w ostatnim możliwym terminie, czyli 30 kwietnia.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Bielicka

Prawnik, specjalista w zakresie prawa konsumenckiego, cywilnego i handlowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK