| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Cypr: Podatek od depozytów powyżej 100 tys. euro

Cypr: Podatek od depozytów powyżej 100 tys. euro

Zgodnie z osiągniętym porozumieniem, Bruksela pożyczy rządowi w Nikozji niezbędne 10 miliardów euro. Jednym z warunków jest opodatkowanie depozytów powyżej 100 tys. euro.


Sytuacja na Cyprze jest poważniejsza niż się wydaje


Zagrożony bankructwem Cypr otrzyma pomoc finansową od strefy Euro i Międzynarodowego Funduszu Walutowego w wysokości 10 miliardów Euro. To jednak nie rozwiązuje problemu - powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński.

Wicepremier przypomina, że co prawda kompromis zawarto po dwóch tygodniach rozmów, ale trochę dziwi, że dopiero po trzech latach Europa uzmysłowiła sobie jak wielki problem mają Cypryjczycy. Wystarczy przypomnieć, że budżet Cypru to 17 miliardów euro, a fundusze zgromadzone na ratowanie kraju przed bankructwem to 16 miliardów.

Wicepremier Piechociński zwrócił uwagę, że Grecja, która koncentrowała na sobie uwagę przez ostatnie trzy lata skonsumowała 339 miliardów Euro a i tak wzrosło tam bezrobocie, spadło PKB i Grecy coraz częściej protestują na ulicach. Janusz Piechociński zwrócił również uwagę na przenoszenie decyzyjności dotyczącej Cypru na szczebel ponad unijny. Dodał, że spodziewa się napiętej atmosfery w bankowości cypryjskiej, której nie załatwi bankructwo drugiego największego banku, ani ograniczenie opodatkowania lokat do tych ponad 100 tysięcy euro. Wicepremier Piechociński zwrócił też uwagę, że Cypr generuje zaledwie 0,2 procent PKB Unii Europejskiej, a wystarczyło by rozchwiać rynkami nie tylko Europy.

Nie będzie podatku od oszczędności na Cyprze

Dlaczego tak? Czyli o projekcie opodatkowania spółek komandytowych

Według Janusza Piechocińskiego, jeśli Europa nie znajdzie odpowiedzi na kryzys, to wcześniej czy później takie wydarzenia jak na Cyprze, w Irlandii, Hiszpanii, Portugalii, Włoszech czy Grecji będą wywoływać głębokie turbulencje. Dlatego Polska musi znaleźć złoty środek między równowagą makroekonomiczną, pobudzaniem inwestycji i rynkiem pracy. Uzgodnione przez ministrów finansów strefy Euro warunki pomocy dla Cypru przewidują likwidację jednego z największych banków Laiki, ze stratami udziałowców i właścicieli dużych depozytów.

 

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Renata Świgońska

Prawnik, Tłumacz Przysięgły J. Angielskiego i J. Niemieckiego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK