| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Zaostrza się walka z oszustwami podatkowymi

Zaostrza się walka z oszustwami podatkowymi

Największe kraje UE chcą zaostrzyć walkę z oszustwami podatkowymi, wprowadzając program automatycznej wymiany informacji podatkowej. Walka z oszustwami podatkowymi będzie również tematem unijnego szczytu w przyszłym miesiącu.

Wolą G6 jest też rozszerzenie mandatu Komisji Europejskiej do prowadzenia rozmów ze Stanami Zjednoczonymi i innymi partnerami na arenie międzynarodowej. Przejrzystość systemów podatkowych i wypracowanie europejskiego modelu wzorowanego na amerykańskiej ustawie o informacji o rachunkach zagranicznych dla celów podatkowych (FATCA) wesprze walkę z oszustwami podatkowymi. Świadczy to o dążeniu G6 do przeciwdziałania oszustwom na światową skalę. Wspólna inicjatywa ma za zadanie stworzenie zautomatyzowanego globalnego systemu wymiany informacji podatkowej, co powinno stać się milowym krokiem dla zminimalizowania strat zarówno rządów, jak i uczciwych przedsiębiorców.


Walka z oszustwami podatkowymi tematem unijnego szczytu


Walka z oszustwami podatkowymi będzie tematem unijnego szczytu w przyszłym miesiącu. Poinformował o tym przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy.

Początkowo spotkanie unijnych liderów miało być poświęcone sprawom energetycznym, teraz szef Rady rozszerzył program spotkania.

Dyskusja o walce z uchylaniem się od płacenia podatków rozgorzała po ujawnieniu informacji, że 130 tysięcy osób z ponad 170 krajów ukryło przed fiskusem swoje majątki w rajach podatkowych na świecie. - Każdego roku tracimy w Unii bilion euro na oszustwach podatkowych. Nie możemy sobie pozwolić na tolerowanie takiej sytuacji - powiedział szef Rady Europejskiej. Dodał, że to niemal tyle samo, co wartość PKB Hiszpanii, piątej co do wielkości gospodarki we Wspólnocie, albo cały, siedmioletni budżet Unii, a także tysiąc razy więcej niż uzgodniona pomoc finansowa dla Cypru.

Kolejne nowości w opodatkowaniu spółek, czyli rzecz o datio in solutum

Prezydent zapowiada uproszczenie systemu podatkowego

25 krajów Unii już jakiś czas temu uzgodniło przepisy dotyczące automatycznej informacji bankowej, by pomóc w walce z oszustwami podatkowymi. Teraz do tej grupy dołączył Luksemburg, który zapowiedział złagodzenie tajemnicy bankowej. Jasnej deklaracji nie złożyła jeszcze Austria, ostatni unijny kraj. Austriacki kanclerz obiecał, że złagodzi tajemnicę, ale nie chce się na to zgodzić minister finansów.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Kornat

Adwokat kościelny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK