| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Co grozi za złożenie deklaracji PIT po terminie

Co grozi za złożenie deklaracji PIT po terminie

Jak zwykle z końcem kwietnia upływa termin na złożenie rocznej deklaracji PIT. Podatnikom, którzy nie złożyli w terminie swojego zeznania grozi grzywna.

Spóźnienie się ze złożeniem w terminie zeznania podatkowego jest wykroczeniem skarbowym zagrożonym grzywną. Jeśli trzeba dopłacić podatek, niedochowanie terminu rozliczenia się z fiskusem oznacza także konieczność zapłaty odsetek. Jeżeli podatnik dopełni wszystkich obowiązków wobec urzędu skarbowego, ma szansę na zwolnienie z odpowiedzialności za wykroczenie skarbowe.

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nakładają na podatników obowiązek składania do urzędu skarbowego zeznania podatkowego o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w danym roku podatkowym. Należy to zrobić w terminie do 30 kwietnia następnego roku.

PIT 2012 - Pobierz Program PIT

Rozliczasz PIT przez internet? Nie czekaj do ostatniej chwili!

- Poza terminem złożenia rocznego zeznania podatkowego, musimy także pamiętać o jego złożeniu do właściwego urzędu skarbowego - mówi Agencji Informacyjnej Newseria Rafał Sidorowicz, doradca podatkowy z Kancelarii MDDP. - Liczy się tutaj przede wszystkim miejsce zamieszkania na ostatni dzień roku podatkowego, za który składamy zeznanie. Druga kwestia to oczywiście dotrzymanie terminów. Terminy na złożenie zeznania, niezależnie od tego, czy to jest PIT 36, PIT 36L czy PIT 37 są takie same i jest to 30 kwietnia każdego roku następnego - dodaje ekspert.


Grzywna, mandat czy odsetki


Podatnicy, którzy nie złożą w terminie zeznania podatkowego, muszą liczyć się z konsekwencjami i sankcjami, głównie finansowymi.

- Za brak złożenia w terminie zeznania podatkowego może nam grozić odpowiedzialność uregulowana w Kodeksie karnym skarbowym - podkreśla Rafał Sidorowicz.

Co do zasady kara grzywny za wykroczenie skarbowe, przewidziana w Kodeksie karnym skarbowym może być wymierzona w granicach od jednej dziesiątej do dwudziestokrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od 1 stycznia 2013 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 1 600 zł brutto.

Jeden procent z PIT. Jak wybrać organizację?

Zapraszamy na forum o podatku PIT

W przypadku spóźnienia się ze złożeniem zeznania podatkowego, urzędy skarbowe rozpatrują każdą taką sprawę indywidualnie. Część podatników może być ukarana za takie wykroczenie mandatem. Wymierzając karę grzywny lub nakładając ją mandatem karnym, uwzględnia się bowiem stosunki majątkowe i rodzinne podatnika oraz jego dochody i możliwości zarobkowe. Zgodnie z przepisami Kodeksu karnego skarbowego mandatem karnym można nałożyć karę grzywny w granicach nieprzekraczających podwójnej wysokości minimalnego wynagrodzenia. Nałożenie na sprawcę mandatu karnego może nastąpić, jeżeli podatnik wyraża zgodę na jego przyjęcie.

To nie koniec sankcji, jakie grożą za brak złożenia w terminie zeznania podatkowego.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Jerzy Różyk

ekspert ds. oceny ryzyka w transporcie, prawa przewozowego i ubezpieczeń transportowych CDS Kancelaria Brokerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK