| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Zmiany w CIT i PIT w 2014 r. Opodatkowanie spółek zagranicznych

Zmiany w CIT i PIT w 2014 r. Opodatkowanie spółek zagranicznych

Szykują się kolejne zmiany w CIT i PIT. Ministerstwo Finansów zamierza w 2014 r. wprowadzić do ustawy CIT i PIT rozwiązania przewidujące opodatkowanie dochodów kontrolowanych spółek zagranicznych.

Zmiany przewiduje projekt ustawy z 30 kwietnia 2013 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który ma wejść w życie 1 stycznia 2014 r.

Projekt zakłada wprowadzenie do ustawy CIT i PIT nieistniejącego obecnie w polski przepisach prawnym rozwiązania przewidującego opodatkowanie dochodów kontrolowanych spółek zagranicznych (Controlled Foreign Corporation - CFC).

Zapraszamy na forum o podatku CIT

Ministerstwo Finansów uzasadnia, że regulacje typu CFC są powszechnie stosowanym i akceptowanym na arenie międzynarodowej mechanizmem zwalczania nadużyć podatkowych w stosunkach pomiędzy podmiotami powiązanymi oraz unikania opodatkowania. Nadużycia polegają np. na wykazywaniu dochodu generowanego z działalności prowadzonej w danym kraju jako dochodu podmiotów podlegających regulacjom podatkowym państw, które stosują preferencyjne zasady opodatkowania.

Istota tego rozwiązania sprowadza się do obowiązku uwzględniania w podstawie opodatkowania rezydenta krajowego (osoby fizycznej lub podatnika podatku dochodowego od osób prawnych) dochodów kontrolowanych podmiotów zagranicznych mających siedzibę lub zarząd w kraju o niższym, niż obowiązujący w państwie rezydencji podmiotu dominującego, poziomie opodatkowania.

W uzasadnieniu do projektu czytamy, że zmiany zasadniczo mają na celu uszczelnienie systemu podatku dochodowego, poprzez wyeliminowanie mechanizmów optymalizacji podatkowej wykorzystujących głównie spółki zależne położone w krajach o niskim poziomie opodatkowania. Przewiduje się pozytywny wpływ proponowanych przepisów na sektor finansów publicznych, w tym budżet państwa i budżety jednostek samorządu terytorialnego.

Projektowane zmiany zakładają, że polska firma płaciłaby w Polsce podatek również od dochodów osiągniętych przez kontrolowaną spółkę z siedzibą lub zarządem w kraju o niższym opodatkowaniu - dochody te miałyby być opodatkowane stawką 19 proc.

Zagraniczna spółka zostanie uznana za zagraniczną spółkę kontrolowaną, jeżeli co najmniej 50% jej przychodów pochodzi z dywidendy i innych przychodów z udziału w zyskach osób prawnych, przychodów ze zbycia udziałów (akcji), wierzytelności, odsetek i pożytków od wszelkiego rodzaju pożyczek, poręczeń i gwarancji, a także przychodów z prawa autorskich, praw własności przemysłowej - w tym z tytułu zbycia tych praw, a także zbycia i realizacji praw z instrumentów finansowych (przychody o charakterze pasywnym). Nie oznacza to jednak, że polska firma płaciłaby 19-procentowy podatek tylko od dochodów pasywnych zagranicznej spółki kontrolowanej - płaciłaby go zarówno od dochodów z jej działalności finansowej, jak i niefinansowej.

Rządowa pułapka na spółki komandytowe

Jak wnieść sprzeciw wobec kontroli podatkowej w firmie

Nowe przepisy będę miały zastosowanie w przypadku, gdyby spółka zagraniczna była zlokalizowana w państwie, w którym ustawowa stawka podatku dochodowego jest niższa o co najmniej 25 proc. od polskiej stawki PIT lub CIT, albo w której zagraniczne przychody (w tym wypadku z Polski) w ogóle nie są opodatkowane. Nowe przepisy mają dotyczyć tylko tych polskich firm, które mają w zagranicznej spółce co najmniej 25 proc. udziałów lub 25 proc. praw głosu w organach tej spółki (np. w radzie nadzorczej) lub 25 proc. udziałów związanych z prawem do uczestnictwa w jej zyskach.

W projekcie zakłada się również rozwiązania, które miałyby zapobiec wielokrotnemu opodatkowaniu tych samych dochodów, a także wprowadzenie minimalnego progu, poniżej którego przepisy o zagranicznej spółce kontrolowanej w ogóle nie byłyby stosowane.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Integra Consulting Poland

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK