| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Grupa G-7 za walką z unikaniem podatków

Grupa G-7 za walką z unikaniem podatków

Najbardziej rozwinięte państwa świata uzgodniły między sobą zasady wspólnej walki z uchylaniem się firm i obywateli od płacenia podatków. Ten temat poruszono na spotkaniu grupy G-7 w Aylesbury na północ od Londynu - z inicjatywy przewodniczącej w niej w tym roku Wielkiej Brytanii.

Ministerstwa finansów nawet największych potęg ekonomicznych są niemal bezradne w obliczu umiejętnego wykorzystywania luk w przepisach podatkowych przez wielkie, ponadnarodowe korporacje.

Zmiany w CIT i PIT w 2014 r. Opodatkowanie spółek zagranicznych

W Wielkiej Brytanii szczególnego rozgłosu nabrały wybiegi podatkowe takich firm jak Apple, Amazon, Google, czy e-Bay, operujących na skalę globalną i w cyberprzestrzeni. Te korporacje tworzą sieć firm-córek powiązanych wzajemnie transakcjami finansowymi w ten sposób, że ich ostateczne rozliczenia podatkowe wypadają w krajach o łagodnym reżymie fiskalnym.

Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Francja, Hiszpania i Włochy podpisały już umowę o dzieleniu się informacjami przez swoje władze podatkowe. Do tej umowy zgodził się przystąpić Luksemburg, ale inny europejski raj podatkowy - Austria - opiera się naciskom.

Coraz więcej firm nie płaci podatku VAT

Zapraszamy na forum dla księgowych

Brytyjski kanclerz skarbu George Osborne oświadczył na koniec spotkania, że prymat ekonomiczny należy obecnie do grupy G-20, ale G-7 nadal reprezentuje około połowy działalności gospodarczej świata i jest gotowa odegrać swoją rolę w doprowadzeniu do trwałego odrodzenia ekonomicznego po ostatnim kryzysie.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Adam Wiśniewski

Ekonomista, ekspert w dziedzinie finansów, inwestycji i bankowości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »