| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Współpraca w zakresie odzyskiwania podatków

Współpraca w zakresie odzyskiwania podatków

Na ostatnim posiedzeniu rząd przyjął projekt ustawy o wzajemnej współpracy krajów UE przy dochodzeniu podatków, ceł i innych należności pieniężnych.

Projektowana ustawa ma na celu wdrożenie przepisów Dyrektywy Rady 2010/24/UE z dnia 16 marca 2010 r. w sprawie wzajemnej pomocy przy odzyskiwaniu wierzytelności dotyczących podatków, ceł i innych obciążeń.

Chodzi w szczególności o dostosowanie przepisów Dyrektywy do polskiego porządku prawnego poprzez określenie szczegółowych zasad występowania o pomoc i udzielania pomocy państwom członkowskim.

Nowe rozwiązania obejmują m.in. wprowadzenie jednolitych tytułów wykonawczych, jednolitych formularzy służących do powiadomień, wyznaczenie centralnego biura łącznikowego i biur do kontaktów z innymi państwami, zmianę sposobu naliczania odsetek, wymianę informacji bez uprzedniego wniosku w sprawach dotyczących zwrotu podatku, fakultatywną obecność obcych urzędników podczas postępowań egzekucyjnych w drodze porozumienia z innymi państwami.


Ważne!

Zgodnie z projektem organ współpracujący nie będzie zobowiązany do udzielenia pomocy w stosunku do należności starszych niż pięć lat od terminu płatności. Minimalna wysokość łączna należności pieniężnych, które będą podstawą wystąpienia z wnioskiem o pomoc, będzie wynosić 1500 euro.


Zmiany w PKPiR oraz ewidencji przychodów

W 2014 r. interpretacje podatkowe z opinią zabezpieczającą

Projekt ustawy zawiera także propozycje przepisów zmieniających do ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, Kodeksu postępowania cywilnego, ustawy o księgach wieczystych i hipotece i ustawy Prawo bankowe w zakresie niezbędnym do dostosowania egzekucji administracyjnej i dokonywania zabezpieczeń do porządku prawnego ustanowionego ww. Dyrektywą (zrównanie pozycji prawnej polskich wierzycieli z pozycją państw członkowskich ubiegających się o pomoc w dochodzeniu ich należności, elektroniczny przesył dokumentów pomiędzy wierzycielami i organami egzekucyjnymi, korzystanie z pomocy w dochodzeniu należności bez wszczynania egzekucji na terenie RP, ulgi w spłacie należności państw członkowskich i trzecich, likwidacja barier prawnych w dochodzeniu należności z nieruchomości).


Podatek od zagranicznych spółek kontrolowanych w 2014 r.

Projekt ustawy obejmuje ponadto regulacje dot. zasad współpracy z państwami trzecimi i państwami członkowskimi przy dochodzeniu należności pieniężnych na podstawie umów międzynarodowych.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

KPRF Law Office

Nowy wymiar obsługi prawnej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK