| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Składki ZUS i KRUS za czas opieki nad dzieckiem

Składki ZUS i KRUS za czas opieki nad dzieckiem

Zgodnie ze zmianami w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych, które uchwalił Sejm, państwo opłaci ZUS i KRUS za czas opieki nad dzieckiem.

Państwo opłaci składki emerytalne za matki rezygnujące z pracy celem opieki nad dzieckiem. Prawie jednogłośnie Sejm uchwalił zmiany w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych.

Nowelizacja zakłada, że osobom zatrudnionym na umowę zlecenie, prowadzącym firmy oraz nieubezpieczonym - podobnie jak w przypadku osób przebywających na urlopach wychowawczych - składki emerytalne i rentowe opłaci budżet państwa.

Zmiany dotyczą osób ubezpieczonych zarówno w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych jak i w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Przyjęte rozwiązania dobrze ocenia była prezes ZUS, a obecnie posłanka opozycyjnego SLD.

Interpretacje ZUS - jakie są zasady składania wniosków?

Minimalna składka na ubezpieczenie zdrowotne w 2013 r.

Zapraszamy na forum ZUS i prawo pracy

Anna Bańkowska powiedziała Informacyjnej Agencji Radiowej, że przy emeryturze „po nowemu” każdy grosz się liczy, dobrze więc się stało, że za te osoby będzie odprowadzana składka emerytalna. Przyjęte rozwiązanie jest konsekwencją wydłużenia wieku emerytalnego. Zakłada ono, że dla osób z co najmniej 6-cio miesięcznym stażem ubezpieczeniowym podstawa wymiaru składki wyniesie 60 procent przeciętnego wynagrodzenia. Dla osób bez tego stażu, dla bezrobotnych oraz ze stażem krótszym niż półroczny - będzie to 75 procent minimalnego wynagrodzenia za pracę. Ustawa trafi teraz do Senatu.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Sofath

Prekursor i lider na europejskim rynku pomp ciepła.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK