| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Podwójne opodatkowanie w spółkach komandytowych w 2014 r.

Podwójne opodatkowanie w spółkach komandytowych w 2014 r.

Ministerstwo Finansów chce dokonać zmian w ustawie o CIT oraz ustawie o PIT, których efektem będzie podwójne opodatkowanie w spółkach komandytowych oraz komandytowo-akcyjnych. Proponowane zmiany miałyby obowiązywać od 2014 r. w przypadku spółek komandytowo-akcyjnych oraz od 2015 r. w przypadku spółek komandytowych.

Proponowane przez Ministerstwo Finansów zmiany miałyby obowiązywać od 2014 r. w przypadku spółek komandytowo-akcyjnych oraz od 2015 r. w przypadku spółek komandytowych.

Na uwagę zasługuje fakt, że w uzasadnieniu do projektu z dnia 12 lutego 2013 r. Minister Finansów powołał się na wyrażoną w Konstytucji zasadę sprawiedliwości odwołując się do spółki z o.o. oraz spółki akcyjnej, które również opodatkowane są podatkiem CIT. Trudno powiedzieć co to może oznaczać na przyszłość dla innych podatników, którzy nie zostali jeszcze objęci tym podatkiem. Tym bardziej, że uzasadniając propozycję opodatkowania podatkiem CIT spółki komandytowej stwierdzono, że istnieje realne ryzyko przeniesienia ciężaru obecnie wykorzystywanych schematów optymalizacyjnych ze spółek komandytowo-akcyjnych na spółki komandytowe co oznacza, że komplementariusz S.K. będzie zatem opodatkowany jak komplementariusz S.K.A. Zdaniem Ministra Finansów zmiana ta będzie stanowić wyraz realizacji w pełniejszym wymiarze zasady równości wobec prawa podmiotów znajdujących się w porównywalnej sytuacji.

W tej chwili trudno określić jakie będą dalsze losy projektu i czy proponowane zmiany wejdą w życie, a jeśli tak to kiedy faktycznie to nastąpi, jednak już teraz wspólnicy spółek komandytowo-akcyjnych oraz komandytowych powinni wziąć pod rozwagę przedstawiony w projekcie scenariusz i przemyśleć dokonanie ewentualnych zmian w zakresie formy prowadzenia działalności, czy też struktury właścicielskiej.

Koszty reprezentacji - najnowsze orzecznictwo

Samochód służbowy, telefon i laptop przychodem menedżera

Autor: Agata Wleklińska - Doradca Podatkowy R. Comi, E. I. Chełkowska-Kamionka, R. Worobiej, Kancelaria Prawna Sp.j.

www.zpp.net.pl

reklama

Polecamy artykuły

Autorzy:

Źródło:

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców

Zdjęcia


Koszty podatkowe – wyłączenia i ograniczenia (PDF)14.90 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Baszczyński

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK