| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Zwrot VAT zawartego w materiałach budowlanych

Zwrot VAT zawartego w materiałach budowlanych

Jest szansa na zwrot inwestorom indywidualnym części VAT od zakupionych materiałów budowlanych. Warunek: poselskie propozycje uszczelnienia systemu muszą usatysfakcjonować rząd.

Posłowie z sejmowej Komisji Infrastruktury opracowali poprawki do ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym. Ustawa ma zrekompensować inwestorom indywidualnym podwyżkę VAT na materiały budowlane z 7 proc. na 22 proc., która nastąpiła po 1 maja 2004 r. Pierwsze czytanie krytykowanego przez rząd projektu odbyło się w styczniu. Marszałek Włodzimierz Cimoszewicz nie kierował go jednak do drugiego czytania, gdyż – jak tłumaczył – ustawa zakłada rozdawnictwo pieniędzy. Posłowie zagrozili W. Cimoszewiczowi odwołaniem z funkcji. Przełom nastąpił w ubiegłym tygodniu. Marszałek obiecał wnieść projekt pod obrady, jeśli zostaną opracowane poprawki ograniczające wydatki państwa i uszczelniające system zwrotu podatku. Podczas ostatniego posiedzenia sejmowej Komisji Infrastruktury przedstawił je poseł Zbigniew Janowski.

– Pojawiła się możliwość, że ta ustawa zostanie wprowadzona do porządku obrad na najbliższym posiedzeniu Sejmu – powiedział poseł.

Ile odzyskaliby inwestorzy

Maksymalne kwoty zwrotu podatku, zgodnie z obowiązującymi dziś danymi GUS o cenach metra powierzchni kwadratowej mieszkania wynoszą:

• w przypadku robót wymagających pozwolenia na budowę – około 21,5 tys. zł,
• w przypadku innych robót – około 10,7 tys. zł,
• w przypadku gdy wydatki podlegają odliczeniu z tytułu ulgi remontowej – odpowiednio 17,4 tys. zł oraz 8,7 tys. zł.

Zgodnie z poselskimi poprawkami suma podlegająca zwrotowi wyniesie 68,18 proc. kwoty VAT na fakturach, nie więcej jednak niż 12,295 proc. kwoty obliczanej na podstawie „współczynnika” zależnego od ceny powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego (ogłaszanej przez GUS). W odniesieniu do wydatków, na podstawie których podatnik skorzystał lub skorzysta z odliczenia w ramach tzw. ulgi remontowej, kwota podlegająca zwrotowi będzie niższa – ma wynieść 55,23 proc. kwoty VAT na fakturach, nie więcej jednak niż 9,959 proc. kwoty obliczanej na podstawie cen podanych przez GUS.

W przypadku robót, które wymagają pozwolenia na budowę, do wniosku o zwrot VAT podatnik będzie musiał złożyć także dokument sporządzony przez osobę z uprawnieniami budowlanymi potwierdzający wykonanie prac. Decyzje o zwrocie pieniędzy naczelnik urzędu skarbowego będzie wydawał w terminie 6 miesięcy, a nie, jak planowano dotychczas, w ciągu dwóch miesięcy od dnia złożenia wniosku. – Urzędy skarbowe boją się, że liczba spraw może je po prostu przytłoczyć – tłumaczy poseł Zbigniew Janowski.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Monika Wolska-Bryńska

Radca prawny w Departamencie Kontroli Podatkowych w Kancelarii Prawno-Podatkowej Mariański Group

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK