| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Dofinansowanie zakupu podręczników bez PIT

Dofinansowanie zakupu podręczników bez PIT

Rodziny o niskich dochodach, wielodzietne oraz rodzice dzieci niepełnosprawnych mogą korzytać z rządowego wsparcia przy zakupie podręczników w ramach programu „Wyprawka szkolna”. Takie dofinansowanie zakupu podręczników jest zwolnione z PIT.

Wielu rodziców już zaczęło myśleć o kupnie szkolnych książek. Do części z nich adresowana jest rządowa pomoc udzielana w ramach programu „Wyprawka szkolna”. Z finansowego wsparcia korzystają przede wszystkim rodziny o niskich dochodach, wielodzietne oraz rodzice dzieci niepełnosprawnych.

Wysokość dopłat jest zróżnicowana i może wynosić od 225 zł do 770 zł. Rodzice nie muszą się obawiać obciążeń fiskalnych w związku z przyznaniem takiego dofinansowania.

Katarzyna Gajda, doradca podatkowy w Rödl & Partner, wyjaśnia, że świadczenia dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych w ramach rządowego programu podlegają zwolnieniu z podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 40 ustawy o PIT (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.).

- Korzystanie ze zwolnienia jest możliwe po spełnieniu warunków wskazanych w ustawie podatkowej oraz rozporządzeniu regulującym zasady realizacji programu - zaznacza Katarzyna Gajda.


Bez szczegółowych zasad


Zgodnie z ustawą o PIT preferencją podatkową objęte są świadczenia pomocy materialnej m.in. dla uczniów, pochodzące z budżetu państwa, budżetu jednostek samorządu terytorialnego, a także ze środków własnych szkół - przyznane na podstawie przepisów o systemie oświaty.

- Ustawa o PIT nie zawiera wymogów dotyczących wysokości świadczeń ani nie określa szczegółowo żadnych innych zasad przydzielania pomocy - dodaje Katarzyna Gajda.

W przypadku wsparcia rządowego zasady te reguluje rozporządzenie Rady Ministrów z 12 lipca 2013 r. w sprawie szczegółowych warunków udzielania pomocy finansowej uczniom na zakup podręczników i materiałów dydaktycznych (Dz.U. poz. 818). Podstawą jego wydania jest art. 90u ust. 4 pkt 1 ustawy o systemie oświaty (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 256, poz. 2572 z późn. zm.), co oznacza, że spełnione są wszystkie warunki podatkowego zwolnienia.


Cały artykuł znajdziesz w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej. Sprawdź

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kapała-Sokalska

Adwokat, właściciel Kancelarii Adwokackiej AKS

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK