| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Dofinansowanie zakupu podręczników bez PIT

Dofinansowanie zakupu podręczników bez PIT

Rodziny o niskich dochodach, wielodzietne oraz rodzice dzieci niepełnosprawnych mogą korzytać z rządowego wsparcia przy zakupie podręczników w ramach programu „Wyprawka szkolna”. Takie dofinansowanie zakupu podręczników jest zwolnione z PIT.

Wielu rodziców już zaczęło myśleć o kupnie szkolnych książek. Do części z nich adresowana jest rządowa pomoc udzielana w ramach programu „Wyprawka szkolna”. Z finansowego wsparcia korzystają przede wszystkim rodziny o niskich dochodach, wielodzietne oraz rodzice dzieci niepełnosprawnych.

Wysokość dopłat jest zróżnicowana i może wynosić od 225 zł do 770 zł. Rodzice nie muszą się obawiać obciążeń fiskalnych w związku z przyznaniem takiego dofinansowania.

Katarzyna Gajda, doradca podatkowy w Rödl & Partner, wyjaśnia, że świadczenia dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych w ramach rządowego programu podlegają zwolnieniu z podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 40 ustawy o PIT (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.).

- Korzystanie ze zwolnienia jest możliwe po spełnieniu warunków wskazanych w ustawie podatkowej oraz rozporządzeniu regulującym zasady realizacji programu - zaznacza Katarzyna Gajda.


Bez szczegółowych zasad


Zgodnie z ustawą o PIT preferencją podatkową objęte są świadczenia pomocy materialnej m.in. dla uczniów, pochodzące z budżetu państwa, budżetu jednostek samorządu terytorialnego, a także ze środków własnych szkół - przyznane na podstawie przepisów o systemie oświaty.

- Ustawa o PIT nie zawiera wymogów dotyczących wysokości świadczeń ani nie określa szczegółowo żadnych innych zasad przydzielania pomocy - dodaje Katarzyna Gajda.

W przypadku wsparcia rządowego zasady te reguluje rozporządzenie Rady Ministrów z 12 lipca 2013 r. w sprawie szczegółowych warunków udzielania pomocy finansowej uczniom na zakup podręczników i materiałów dydaktycznych (Dz.U. poz. 818). Podstawą jego wydania jest art. 90u ust. 4 pkt 1 ustawy o systemie oświaty (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 256, poz. 2572 z późn. zm.), co oznacza, że spełnione są wszystkie warunki podatkowego zwolnienia.


Cały artykuł znajdziesz w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej. Sprawdź

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Adam Misiński

Biegły rewident

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK