REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Terminy egzaminów pisemnych na doradcę podatkowego

REKLAMA

Komisja Egzaminacyjna do spraw Doradztwa Podatkowego wyznaczyła już terminy egzaminów pisemnych na doradcę podatkowego - poinformowała Krajowa Izba Doradców Podatkowych (KIDP). Egzaminy na doradcę podatkowego odbędą się 6, 7 i 8 listopada 2013 r.

Osoby, które chcą przystąpić do egzaminu, muszą złożyć wniosek do Komisji Egzaminacyjnej nie później niż 30 dni przed wyznaczonym terminem i wnieść stosowną opłatę. Informacje o egzaminach dostępne są na stronach Ministerstwa Finansów i Krajowej Izby Doradców Podatkowych.

Autopromocja

Egzamin pisemny jest pierwszym etapem w zdobywaniu uprawnień doradcy podatkowego - zawodu zaufania publicznego, regulowanego ustawą o doradztwie podatkowym z dnia 5 lipca 1996 r. Kolejne to egzamin ustny i dwuletnia praktyka zawodowa. Dopiero po pomyślnym przejściu tych trzech etapów, można złożyć ślubowanie wobec Przewodniczącego Krajowej Rady Doradców Podatkowych i uzyskać wpis na listę doradców. Zanim jednak kandydaci do zawodu przystąpią do egzaminu, muszą spełnić następujące warunki: posiadać wyższe wykształcenie, mieć pełną zdolność do czynności prawnych i korzystać z pełni praw publicznych, a kandydat powinien być nieskazitelnego charakteru i swoim dotychczasowym postępowaniem dawać rękojmię prawidłowego wykonywania zawodu doradcy podatkowego.


Wzrost zainteresowania zawodem doradcy podatkowego


Trzy ostatnie egzaminy pisemne przeprowadzone w 2012 i 2013 r. pokazują, rośnie zainteresowanie wykonywaniem zawodu doradcy podatkowego. Każdorazowo do części pisemnych przystępuje od 400 do ponad 500 kandydatów. Jak powiedział Tomasz Michalik, Przewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych (KRDP): „W ostatnich 3 latach obserwujemy rosnące zainteresowanie zawodem doradcy podatkowego wśród studentów. Powstają nowe kierunki studiów, które przygotowują do pracy w zawodzie doradcy podatkowego, rośnie liczba osób wpisywanych na listę doradców. To potwierdza, że zawód doradcy podatkowego stał się zawodem atrakcyjnym dla młodych ludzi i nie sądzę, aby deregulacja zatrzymała ten trend”.

Jak rozpocząć współpracę z doradcą podatkowym


Deregulacja zawodu doradcy podatkowego


Autorzy projektu ustawy deregulacyjnej przewidują skrócenie praktyki zawodowej z 2 lat do 6 miesięcy, ale egzamin państwowy - zarówno część pisemna, jaki i ustna, zostanie zachowany. Poszerzona zostanie lista osób, które będą zwolnione z części egzaminów, np. absolwenci wybranych kierunków studiów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

„Popieramy tę część projektu ustawy deregulacyjnej, pod warunkiem, że skrócona praktyka zawodowa odbywać się będzie w większym wymiarze godzin tygodniowo, a zwolnienie z egzaminów dotyczyć będzie części testowej i stworzona zostanie odpowiednia granica czasowa np. 2 lub 3 lata od ukończenia danego kierunku” - wyjaśnia Tomasz Michalik, dodając: „Biorąc pod uwagę dynamikę zmian przepisów podatkowych tylko w ten sposób możemy mieć pewność, że osoby wpisane na listę doradców podatkowych będą dysponowały aktualną wiedzą teoretyczną.”

Deregulacja zawodu doradcy podatkowego - komentarz KIDP

Nowe studia podatkowe pod patronatem KRDP

 

Obecnie w Polsce jest około 9 tysięcy czynnych doradców podatkowych. Zawód ten łączy w sobie elementy profesji prawnika i doradcy finansowego i jest ciekawą alternatywą dla innych zawodów prawniczych. Doradztwem podatkowym można zajmować się zarówno w małych kancelariach, jak i w międzynarodowych korporacjach, świadcząc usługi dla małych, średnich i dużych przedsiębiorstw.


O egzaminach na doradcę podatkowego


Egzamin na doradcę podatkowego składa się z części pisemnej i ustnej, przy czym warunkiem przystąpienia do ustnej, jest zdanie części pisemnej. Egzamin jest sprawdzianem teoretycznego i praktycznego przygotowania kandydatów na doradców podatkowych z kilkunastu dziedzin. Są to m.in. źródła prawa i wykładnia prawa, analiza podatkowa, postępowanie przed organami administracji publicznej i sądami administracyjnymi oraz postępowanie egzekucyjne w administracji, ewidencja podatkowa i zasady prowadzenia ksiąg podatkowych oraz międzynarodowe, wspólnotowe i krajowe prawo celne.

Część pisemna egzaminu polega na rozwiązaniu testu składającego się ze 100 pytań oraz sporządzeniu projektu wystąpienia w imieniu klienta do organu podatkowego lub sądu. W części ustnej kandydat odpowiada przed Komisją na wylosowane w zestawie pytania.

Egzamin organizuje i prowadzi Państwowa Komisja Egzaminacyjna, powołana przez Ministra Finansów. W jej skład wchodzi 60 osób, z czego 1/3 składu stanowią przedstawiciele Ministerstwa Finansów; tyle samo miejsc przypada członkom Krajowej Izby Doradców Podatkowych. Ponadto, Komisję tworzy 10 pracowników naukowych oraz 10 sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego i wojewódzkich sądów administracyjnych.

Zapraszamy na forum o podatkach

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Krajowa Izba Doradców Podatkowych

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Rozlicz się przez internet. Dzięki usłudze Twój e-PIT szybko i łatwo rozliczysz swój PIT

    Okres rozliczeń rocznych PIT trwa do końca kwietnia. Dzięki usłudze Twój e-PIT udostępnionej przez Ministerstwo Finansów w e-Urzędzie Skarbowym (e-US) możesz szybko i wygodnie rozliczyć swój PIT. Zwłaszcza jeśli masz Profil Zaufany. Jeśli nie masz – założysz go od ręki.

    PIT 2024. Czy można rozliczyć podatki bez Profilu Zaufanego?

    Sezon rozliczeń podatkowych jest w pełni. Dzięki usłudze e-PIT dostępnej na stronie Ministerstwa Finansów, możesz  szybko rozliczyć swój PIT. Resort zaleca, aby z rozliczeniem nie zwlekać.

    Co można sobie odliczyć od podatku 2024? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu PIT?

    Co można odliczyć z podatku PIT? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu w 2024 roku?

    Kto może wyjechać do sanatorium z ZUS-em w 2024 roku? Jak uzyskać skierowanie? Ile trzeba czekać?

    Nie tylko Narodowy Fundusz Zdrowia kieruje do miejscowości uzdrowiskowych, ale także Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Z leczenia może skorzystać każdy ubezpieczony, który jest zagrożony utratą zdolności do pracy. Warunkiem jest jednak, by rehabilitacja poprawiła rokowania stanu zdrowia i przyczyniła się do powrotu do aktywności zawodowej.

    Limit pomocy de minimis dla MŚP 2024 - podwyżka od 1 maja

    Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia, na podstawie którego MŚP nadal udzielana będzie pomoc de minimis w formie gwarancji BGK spłaty kredytu lub innego zobowiązania - napisał resort w OSR do projektu. Rozporządzenie wdroży w życie unijne przepisy wprowadzające nowy wyższy limit takiej pomocy dla jednego przedsiębiorstwa w ciągu 3 lat.

    Ulga sponsoringowa a koszty uzyskania przychodów z zysków kapitałowych

    Po koniec 2023 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że podmioty osiągające przychody z zysków kapitałowych również mogą odliczać koszty wspierania sportu, edukacji i kultury, na podstawie art. 18ee, niezależnie od tego czy koszty te zostaną przyporządkowane do przychodów z zysków kapitałowych czy pozostałych przychodów.

    Rozrachunki w księgowości wsparte sztuczną inteligencją. Nadchodzi nowe

    Czy sztuczna inteligencja może wspomóc księgowym w rozrachunkach? Dzięki wykorzystaniu mechanizmów sztucznej inteligencji programy księgowe pozwalają na dużą automatyzację procesów w tym zakresie.

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    Składki ZUS wspólników spółki z o.o. (jednoosobowej i wieloosobowej). Kto i kiedy nie zapłaci składek?

    Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych różnicują pozycję wspólników spółki z o.o. w zakresie podlegania ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu w zależności od tego, czy spółka jest jednoosobowa czy wieloosobowa.

    Zmienia się odpowiedzialność związana z klasyfikacją towarów. Przewoźnicy mogą zapłacić mandat karny

    Znajomość prawidłowej klasyfikacji towarów to podstawa właściwego zgłoszenia celnego w procedurach celnych wywozowych i przywozowych, a także przy określaniu stawki cła i podatku VAT w sprzedaży wewnątrz UE. Wprowadzany właśnie w życie unijny Import Control System 2 nakłada na przewoźników nowe obowiązki. – Firmy transportowe biorą pełną odpowiedzialność za towar wprowadzany na obszar Unii Europejskiej. Muszą posiadać wszystkie dane na temat stron transakcji i HS kodów towarów – wyjaśnia Joanna Porath, właścicielka agencji celnej AC Porath.

    REKLAMA