| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Dochody z zagranicy. Można odliczyć zapłacony podatek

Dochody z zagranicy. Można odliczyć zapłacony podatek

Podatnicy uzyskujący dochody ze źródeł położonych w określonych państwach lub terytoriach od 1 lipca br. mogą odliczyć od podatku zapłaconego w kraju podatek zapłacony za granicą. Dotyczy to m.in. dochodów z odsetek oraz umorzenia udziałów i akcji.

Osoba fizyczna mieszkająca w Polsce podlega obowiązkowi podatkowemu w kraju od całości swoich dochodów – bez względu na miejsce położenia źródeł dochodów. Jeżeli więc uzyskamy dochody za granicą i tam zapłacimy podatek, to i tak musimy uwzględnić je w rozliczeniach podatkowych w Polsce.

Od dziś podatnicy uzyskujący dochody w Republice Austrii, Królestwie Belgii, Wielkim Księstwie Luksemburga, Księstwie Andory, Księstwie Liechtensteinu, Księstwie Monaco, Republice San Marino, Konfederacji Szwajcarskiej lub na terytoriach zależnych lub stowarzyszonych Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz Królestwa Niderlandów – mogą podatek zapłacony w tych państwach i terytoriach odliczyć od kwoty podatku obliczonego w kraju (według stawki 19 proc.). Nie dotyczy to jednak wszystkich przychodów, lecz tylko ściśle określonych.

Mowa tu o dochodach z odsetek wypłaconych lub stawianych do dyspozycji związanych z wszelkiego rodzaju wierzytelnościami (m.in. z opłat karnych za opóźnienie płatności), z odsetek naliczonych i skapitalizowanych w momencie sprzedaży, zwrotu lub umorzenia określonych wierzytelności, a także uzyskane z odsetek wypłacone przez przedsiębiorstwa wspólnego inwestowania ustanowione poza terytorium Unii Europejskiej oraz dochody uzyskane w związku ze sprzedażą, zwrotem lub umorzeniem określonych akcji, udziałów lub jednostek.
Udogodnienie to jest efektem wejścia w życie art. 30a ust. 10 oraz art. 30b ust. 5c i 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Od dziś obowiązuje także rozporządzenie z dnia 23 grudnia 2004 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wzoru informacji o przychodach (dochodach) wypłaconych lub postawionych do dyspozycji faktycznemu lub pośredniemu odbiorcy, obowiązującej w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (Dz.U. nr 279, poz. 2765) określające wzór informacji IFT-3/IFT-3R.

Anna Wojda
reklama

Źródło:

GP

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Tagetik

Tagetik, lider oprogramowania wspierającego procesy zarządzania efektywnością organizacji (ang. Corporate Performance Management), powstał we Włoszech (Toskania) w 1986 roku.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »