| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Jak rozliczają ulgę małżonkowie

Jak rozliczają ulgę małżonkowie

Wydatki odliczone w ramach ulgi remontowej powinny być dokumentowane fakturami lub dokumentami odprawy celnej. Warunek ten dotyczy również małżonków, którym przysługuje jeden limit ulgi z tytułu poniesionych wydatków remontowych.

Jednym z warunków odliczenia wydatków w ramach tzw. ulgi remontowej jest odpowiednie ich udokumentowanie. Wydatki na te cele ustala się na podstawie faktury wystawionej wyłącznie przez podatnika podatku od towarów i usług, niekorzystającego ze zwolnienia od tego podatku, lub dowodu odprawy celnej, a w przypadku wpłat na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej – na podstawie dowodu tej wpłaty.

Trzeba pamiętać, że wydatki na remont i modernizację, aby mogły zostać odliczone w ramach ulgi remontowej, muszą dotyczyć tylko usług i materiałów budowlanych, a nie narzędzi służących do pracy lub rzeczy stanowiących wystrój pomieszczeń. Są to więc wydatki będące istotą remontu czy modernizacji, a więc poniesione na zakup materiałów podstawowych i pomocniczych, a także na zakup usług niezbędnych do wykonania remontu.

Wysokość odliczeń od podatku wydatków remontowych dotyczy łącznie obojga małżonków, z wyjątkiem małżonków, w stosunku do których orzeczono separację. Konsekwencją tego jest to, że jeżeli małżonkowie podlegają odrębnemu opodatkowaniu, odliczeń dokonuje się zgodnie z wnioskami zawartymi w zeznaniach rocznych bądź od podatku każdego z małżonków, w proporcji wskazanej we wniosku, bądź od podatku jednego z małżonków.

W przypadku gdy małżonkowie przed zawarciem związku małżeńskiego korzystali z odliczeń od podatku na cele remontu i modernizacji, kwotę przysługującego limitu zmniejsza się o kwoty odliczeń poprzednio dokonanych (tj. odliczonych przez każdego małżonka przed ślubem). Podobnie sytuacja się przedstawia, gdy w czasie trwania związku małżeńskiego lub do momentu orzeczenia separacji małżonkowie korzystali z odliczeń od podatku, a następnie związek małżeński ustał lub orzeczona została separacja. Muszą oni w takim przypadku odpowiednio zmniejszyć swoje indywidualne limity.

Przysługująca każdemu z nich kwota odliczenia podlega zmniejszeniu o kwotę odliczeń dokonanych w czasie trwania związku małżeńskiego lub do momentu orzeczenia separacji, w wysokości po 50 proc. tych odliczeń, jeżeli byli opodatkowani łącznie, a jeżeli byli opodatkowani odrębnie – w wysokości odliczenia dokonanego przez każdego z nich.

Bogdan Świąder

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Urszula Wójcik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK