| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Jak rozliczają ulgę małżonkowie

Jak rozliczają ulgę małżonkowie

Wydatki odliczone w ramach ulgi remontowej powinny być dokumentowane fakturami lub dokumentami odprawy celnej. Warunek ten dotyczy również małżonków, którym przysługuje jeden limit ulgi z tytułu poniesionych wydatków remontowych.

Jednym z warunków odliczenia wydatków w ramach tzw. ulgi remontowej jest odpowiednie ich udokumentowanie. Wydatki na te cele ustala się na podstawie faktury wystawionej wyłącznie przez podatnika podatku od towarów i usług, niekorzystającego ze zwolnienia od tego podatku, lub dowodu odprawy celnej, a w przypadku wpłat na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej – na podstawie dowodu tej wpłaty.

Trzeba pamiętać, że wydatki na remont i modernizację, aby mogły zostać odliczone w ramach ulgi remontowej, muszą dotyczyć tylko usług i materiałów budowlanych, a nie narzędzi służących do pracy lub rzeczy stanowiących wystrój pomieszczeń. Są to więc wydatki będące istotą remontu czy modernizacji, a więc poniesione na zakup materiałów podstawowych i pomocniczych, a także na zakup usług niezbędnych do wykonania remontu.

Wysokość odliczeń od podatku wydatków remontowych dotyczy łącznie obojga małżonków, z wyjątkiem małżonków, w stosunku do których orzeczono separację. Konsekwencją tego jest to, że jeżeli małżonkowie podlegają odrębnemu opodatkowaniu, odliczeń dokonuje się zgodnie z wnioskami zawartymi w zeznaniach rocznych bądź od podatku każdego z małżonków, w proporcji wskazanej we wniosku, bądź od podatku jednego z małżonków.

W przypadku gdy małżonkowie przed zawarciem związku małżeńskiego korzystali z odliczeń od podatku na cele remontu i modernizacji, kwotę przysługującego limitu zmniejsza się o kwoty odliczeń poprzednio dokonanych (tj. odliczonych przez każdego małżonka przed ślubem). Podobnie sytuacja się przedstawia, gdy w czasie trwania związku małżeńskiego lub do momentu orzeczenia separacji małżonkowie korzystali z odliczeń od podatku, a następnie związek małżeński ustał lub orzeczona została separacja. Muszą oni w takim przypadku odpowiednio zmniejszyć swoje indywidualne limity.

Przysługująca każdemu z nich kwota odliczenia podlega zmniejszeniu o kwotę odliczeń dokonanych w czasie trwania związku małżeńskiego lub do momentu orzeczenia separacji, w wysokości po 50 proc. tych odliczeń, jeżeli byli opodatkowani łącznie, a jeżeli byli opodatkowani odrębnie – w wysokości odliczenia dokonanego przez każdego z nich.

Bogdan Świąder
reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Castrol

Castrol jest jednym z największych na świecie producentów olejów silnikowych i środków smarnych. Produkty Castrol powstają w oparciu o analizy, zaawansowane technologie i innowacje. Castrol od zawsze kładzie nacisk na opracowywanie środków smarnych najwyższej jakości. W tym celu stworzył zaawansowane centra technologiczne, działające w Wielkiej Brytanii, a także w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Japonii, Indiach i Chinach. Castrol posiada dostęp do wszystkich typów baz oraz dodatków olejowych, dzięki czemu do każdego z produkowanych przez siebie środków smarnych może dobierać najlepsze bazy i dodatki z całego świata.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »