| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Jak rozliczają ulgę małżonkowie

Jak rozliczają ulgę małżonkowie

Wydatki odliczone w ramach ulgi remontowej powinny być dokumentowane fakturami lub dokumentami odprawy celnej. Warunek ten dotyczy również małżonków, którym przysługuje jeden limit ulgi z tytułu poniesionych wydatków remontowych.

Jednym z warunków odliczenia wydatków w ramach tzw. ulgi remontowej jest odpowiednie ich udokumentowanie. Wydatki na te cele ustala się na podstawie faktury wystawionej wyłącznie przez podatnika podatku od towarów i usług, niekorzystającego ze zwolnienia od tego podatku, lub dowodu odprawy celnej, a w przypadku wpłat na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej – na podstawie dowodu tej wpłaty.

Trzeba pamiętać, że wydatki na remont i modernizację, aby mogły zostać odliczone w ramach ulgi remontowej, muszą dotyczyć tylko usług i materiałów budowlanych, a nie narzędzi służących do pracy lub rzeczy stanowiących wystrój pomieszczeń. Są to więc wydatki będące istotą remontu czy modernizacji, a więc poniesione na zakup materiałów podstawowych i pomocniczych, a także na zakup usług niezbędnych do wykonania remontu.

Wysokość odliczeń od podatku wydatków remontowych dotyczy łącznie obojga małżonków, z wyjątkiem małżonków, w stosunku do których orzeczono separację. Konsekwencją tego jest to, że jeżeli małżonkowie podlegają odrębnemu opodatkowaniu, odliczeń dokonuje się zgodnie z wnioskami zawartymi w zeznaniach rocznych bądź od podatku każdego z małżonków, w proporcji wskazanej we wniosku, bądź od podatku jednego z małżonków.

W przypadku gdy małżonkowie przed zawarciem związku małżeńskiego korzystali z odliczeń od podatku na cele remontu i modernizacji, kwotę przysługującego limitu zmniejsza się o kwoty odliczeń poprzednio dokonanych (tj. odliczonych przez każdego małżonka przed ślubem). Podobnie sytuacja się przedstawia, gdy w czasie trwania związku małżeńskiego lub do momentu orzeczenia separacji małżonkowie korzystali z odliczeń od podatku, a następnie związek małżeński ustał lub orzeczona została separacja. Muszą oni w takim przypadku odpowiednio zmniejszyć swoje indywidualne limity.

Przysługująca każdemu z nich kwota odliczenia podlega zmniejszeniu o kwotę odliczeń dokonanych w czasie trwania związku małżeńskiego lub do momentu orzeczenia separacji, w wysokości po 50 proc. tych odliczeń, jeżeli byli opodatkowani łącznie, a jeżeli byli opodatkowani odrębnie – w wysokości odliczenia dokonanego przez każdego z nich.

Bogdan Świąder
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Olimpia Bronowicka

Rzecznik prasowy Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »