| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Limit przychodów dla małego podatnika w 2014 r.

Limit przychodów dla małego podatnika w 2014 r.

Mimo zabiegów przedsiębiorców i parlamentarzystów limit przychodów dla małego podatnika w 2014 r. nie ulegnie zmianie. Resort finansów nie godzi się na rozszerzenie statusu małego podatnika. Przedsiębiorcy proponują podniesienie limitu przychodów dla małego podatnika do 2 mln euro (obecnie 1,2 mln euro).

Podwyższenie limitu przychodów


Zdaniem posłów podniesienie limitu do 2 mln ero pozwoli przedsiębiorcom zmniejszyć koszty prowadzenia firmy. Przywileje małych podatników, o które walczą więksi podatnicy, to: jednorazowa amortyzacja, kasowa metoda rozliczeń (możliwość rozliczania podatku VAT dopiero po otrzymaniu zapłaty od kontrahenta), czy wpłacanie kwartalnych zaliczek na podatek dochodowy.

Zobacz wskaźnik: Mały podatnik VAT

Ministerstwo nie widzi takich potrzeb, ponieważ sami podatnicy nie korzystają w pełni z przysługujących im przywilejów. Za przykład podaje metodę kasową, która nie znalazła uznania wśród przedsiębiorców. Nie uczyni tego także z powodu obaw o zmniejszenie wpływów do budżetu.

W opinii Elżbiety Lutow eksperta Związku Rzemiosła Polskiego status małego podatnika daje pewne przywileje w rozliczeniach podatkowych. Jedne preferencje dla przedsiębiorców mają większe znaczenie, inne  są mniej  istotne.


Rozszerzenie statusu małego podatnika


- Jeżeli chodzi o większe przedsiębiorstwa myślę, że rozszerzenie statusu nie zachęciło by ich do korzystania z metody kasowej, która jest mocno zbiurokratyzowana i mało popularna wśród podatników. Tym bardziej, że w 2013 roku wprowadzono pewne ułatwienia w korzystaniu z ulgi na „złe długi” w przypadku podatku od towarów i usług.

Metoda kasowa rozliczeń w 2013 r.

Według Elżbiety Lutow rozszerzenie statusu małego podatnika zdecydowanie korzystnie wpłynęłoby na rozliczenia w podatkach dochodowych, a konkretnie dałoby szansę większej grupie podatników do skorzystania z jednorazowej amortyzacji w przypadku zakupu  środków trwałych o wartości do 50 tys euro. Inwestują przede wszystkim duże firmy a dla nich możliwość skorzystania z jednorazowej amortyzacji jest niedostępna.

Zapraszamy do dyskusji na forum o podatkach

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Madejski Sasiński Starowicz radcowie prawni

spółka partnerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK