| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > 5 miliardów euro niezapłaconych podatków

5 miliardów euro niezapłaconych podatków

Komisja Europejska policzyła straty wynikające z niezapłaconych podatków. Z przygotowanego przez KE raportu wynika, że prawie 193 miliardy euro straciła Unia Europejska w 2011 roku w związku z niezapłaconymi podatkami. W Polsce to ponad 5 miliardów euro.

Raport Komisji Europejskiej pokazuje miliardowe straty z niezapłaconych podatków. Cała Unia Europejska w 2011 roku straciła prawie 193 miliardy euro w wyniku niezapłaconych podatkami, w Polsce w tym czasie niezapłacono podatków na kwotę ponad 5 miliardów euro, ale nasz kraj nie wypada źle pod tym względem - jest w środku stawki.

Podatek od transakcji finansowych w Unii Europejskiej

Bruksela podkreśliła, że kryzys przyczynił się do pogorszenia sytuacji we Wspólnocie jeśli chodzi o ściągalność podatków. Bankructwa i zaległe płatności to jedne z powodów takiej sytuacji, jak również źle działająca administracja.

Ale najbardziej niepokojącym problemem są oszustwa podatkowe. Od 2007 roku ich liczba gwałtownie wzrosła. Według unijnych ekspertów, im bardziej skomplikowane przepisy, tym większa zachęta dla oszustów.

Stąd apel Komisji Europejskiej między innymi o uproszczenie przepisów i usprawnienie administracji. „Te dane są alarmujące, ale wiemy, jak należy sobie z tym radzić. Chodzi o to, by kraje członkowskie wdrażały wszystkie zalecenia i poprawiały ściągalność podatków u siebie” - powiedziała rzeczniczka Komisji Europejskiej Emer Traynor.

Wynagrodzenie minimalne w krajach UE

W Polsce niezapłacone podatki to 1,5 procent PKB - tyle co średnia unijna. Prymusami we Wspólnocie pod tym względem są Szwecja, Malta, Holandia, Irlandia i Słowenia. Najgorzej ze ściągalnością podatków radzą sobie Rumunia, Grecja, Łotwa, Litwa, Słowacja i Węgry.

Zapraszamy do dyskusji na forum o podatkach

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Buchholc

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK