| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Trybunał Konstytucyjny zajmie się opodatkowaniem imprez integracyjnych

Trybunał Konstytucyjny zajmie się opodatkowaniem imprez integracyjnych

Trybunał Konstytucyjny odpowie na pytanie dotyczące opodatkowania nieodpłatnych świadczeń dla pracowników, w tym m.in. organizowanych przez pracodawcę imprez integracyjnych. Wniosek o rozstrzygnięcie w tej sprawie złożył Naczelny Sąd Administracyjny.

Ze uwagi na to pytanie prawne skierowane do Trybunału Konstytucyjnego, NSA nie wydał uchwał w sprawach o sygn. akt: II FPS 3/13 i II FPS 6/13. Sędziowie, którzy mieli podjąć uchwałę w kwestii opodatkowania nieodpłatnych świadczeń, w tym opodatkowania imprez integracyjnych, uznali, że zanim dokonają rozstrzygnięcia, muszą zapoznać się z oceną Trybunału Konstytucyjnego.


Komentarz Moniki Ławnickiej, doradcy podatkowego, menedżera w Accreo Tax&Legal


Naczelny Sąd Administracyjny nie odpowiedział 21 października na pytanie, w jaki sposób przedsiębiorcy powinni rozliczać organizowane dla swoich pracowników imprezy integracyjne, w przypadku, gdy nie są w stanie stwierdzić, który zatrudniony faktycznie skorzystał z takiego świadczenia. NSA zawiesił postępowania w sprawach wszczętych wnioskami Rzecznika Praw Obywatelskich oraz Prokuratora Generalnego z uwagi na skierowanie do Trybunału Konstytucyjnego pytania prawnego w kwestii rozliczania nieodpłatnych świadczeń.

Brak uchwały ze strony NSA jest równoznaczny z utrzymaniem obecnej sytuacji, w której organy podatkowe próbują określić podatnikom przychód z tytułu nieodpłatnych świadczeń nawet, jeśli świadczenia te zostały podatnikom jedynie postawione do dyspozycji. Ustawa o PIT natomiast w swym literalnym brzmieniu wymaga, aby nieodpłatne świadczenia były przez podatnika otrzymane. W przypadku np. imprez integracyjnych czy dowozu do pracy sfinansowanego przez pracodawcę ustalenie, kto faktycznie otrzymał świadczenie, rodzi istotne trudności dokumentacyjne. Teoretycznie, pracodawca powinien sporządzać listę uczestników korzystających z każdego tego typu świadczenia. Z kolei w przypadku braku możliwości przyporządkowania przychodu do konkretnej osoby, dosłowne brzmienie przepisów ustawy o PIT nakazuje nie określać przychodu. Z taką praktyką nie zgadzają się jednak organy podatkowe. Zdaniem organów, w takiej sytuacji należy podzielić cenę „zbiorczego” świadczenia (organizacji całej imprezy czy wynajmu autokaru dowożącego do pracy) przez liczbę potencjalnych (a nie rzeczywistych) uczestników.


Tematyce rozliczania nieodpłatnych świadczeń poświęcone będzie webinarium "Pozapłacowe Świadczenia Pracownicze" - 7 listopada 2013 r. Zapraszamy!


Z punktu widzenia podatników i przedsiębiorców (pełniących rolę płatników), brak rozstrzygnięcia NSA oznacza kolejne miesiące, a nawet lata oczekiwania na definitywne rozwianie wątpliwości. Dodatkowo, nie jest wykluczone, że Trybunał Konstytucyjny odmówi odpowiedzi na postawione przez NSA pytanie. Zmierza ono bowiem do rozstrzygnięcia, czy przepisy ustawy o PIT są zgodne z Konstytucją w zakresie, w jakim nie zawierają określonego elementu - tj. nie precyzują pojęcia „nieodpłatnych świadczeń”, a jednocześnie stanowią podstawę do ustalenia wartości takich świadczeń wliczanej do przychodu ze stosunku pracy. W zbliżony sposób, w przeszłości, zostało sformułowane skierowane do TK pytanie o zgodność z Konstytucją Ordynacji podatkowej w zakresie, w jakim nie zawierała odniesienia do „ciężaru ekonomicznego”. Trybunał odmówił wtedy odpowiedzi na tak postawione pytanie, wskazując m.in. że nie może odnosić się do zapisów, których ustawa nie zawiera.

Czy przychodem jest sama możliwość uczestnictwa w spotkaniu integracyjnym

Zapraszamy do dyskusji na forum o podatkach

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Dariusz Budnik

Radca Prawny - Kancelaria Prawna Cyman i Wspólnicy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK