| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Zmiany w PIT i CIT w 2014 r.

Zmiany w PIT i CIT w 2014 r.

Na ostatnim posiedzeniu Sejm uchwalił nowelizację ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku tonażowym. Zmiany w podatku PIT i CIT mają wejść w życie w 2014 r.


Zwolnienie z PIT


Nowelizacja wprowadza zwolnienie od podatku PIT dochodów ze sprzedaży otrzymanych darowizną lub odziedziczonych udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną oraz innych papierów wartościowych, a także tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych. Zwolniony z PIT będzie dochód w części odpowiadającej kwocie zapłaconego podatku od spadków i darowizn.

Uproszczenia w załatwianiu spraw podatkowych

Ponadto dodany został przepis określający nową kategorię kosztów uzyskania przychodów, który umożliwia spadkobiercom pomniejszenie przychodów ze sprzedaży wymienionych wyżej wkładów, akcji, papierów wartościowych itp. o koszty poniesione na ich zakup przez spadkodawców.


Spółki komandytowo-akcyjne płatnikami CIT


Nowelizacja zmienia też ustawę o podatku dochodowym od osób prawnych, włączając w jej zakres spółki komandytowo-akcyjne (SKA). Oznacza to, że spółki te będą - podobnie jak w innych krajach - płatnikiem podatku CIT. Spółki komandytowo-akcyjne będą objęte tym podatkiem już od 1 stycznia 2014 r.

Przypomnijmy, że pierwotna wersja projektu zakładała, że zarówno spółki komandytowe (SK) i spółki komandytowo-akcyjne (SKA) od 2014 r. będą płacić podatek CIT. Ostatecznie jednak tylko SKA zostały objęte ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych.

Docenione rachunki płatnicze. Zmiany w PIT i CIT

Zapraszamy do dyskusji na forum o podatkach

Nowelizacja zmienia ponadto zasady ustalania przychodów i kosztów ich uzyskania w odniesieniu do niektórych transakcji sekurytyzacyjnych.

Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.

Odwrócona hipoteka bez PIT i PCC

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Company-logos.co

Katalog firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK