| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Mateusz Szczurek ministrem finansów

Mateusz Szczurek ministrem finansów

Mateusz Szczurek zastąpi Jacka Rostowskiego na stanowisku ministra finansów. Mateusz Szczurek dotychczas pełnił rolę głównego ekonomisty ING Banku na Europę Środkową i Wschodnią, jest specjalistą od makroekonomii.

Mateusz Szczurek ukończył studia ekonomiczne i uzyskał tytuł doktora na uniwersytecie w Sussex w Wielkiej Brytanii. W latach 2003-2005 współzałożyciel i prezes Towarzystwa Absolwentów Uniwersytetów Brytyjskich. Członek Towarzystwa Ekonomistów Polskich. Wykładowca ekonomii w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, University of Sussex i Goethe Business School we Frankfurcie. Urodził się w 1975 roku.

Nowy minister finansów chce umożliwić skok rozwojowy Polski. Mateusz Szczurek mówił o tym na konferencji prasowej, na której premier Donald Tusk przedstawił nowych ministrów. Szczurek podkreślił, że stabilność finansów jest fundamentem rozwoju. Dodał jednak, że potrzebne są też zmiany w systemie fiskalnym i prawnym, aby przedsiębiorcy kierowali energię na innowacje, a nie na unikanie podatków.

Zmiany w zakresie OFE zatwierdzone przez rząd

Młody, kompetentny i dobrze wykształcony. Tak eksperci opisują nowego ministra finansów.


Rostowski o Mateuszu Szczurku


W specjalnym oświadczeniu odchodzący minister finansów pisze, że to on zarekomendował Mateusza Szczurka na swojego następcę. Odchodzę ze spokojem, bo wiem, że bezpiecznie przeprowadziłem Polskę przez kryzys. „Dzisiaj polska gospodarka jest po bezpiecznej stronie. Stoimy na progu skoku rozwojowego, co widać w danych z ostatniego kwartału i w stale podnoszonych prognozach instytucji międzynarodowych” - pisze w oświadczeniu Jacek Rostowski.

W opinii dotychczasowego szefa resortu finansów Mateusz Szczurek „to najzdolniejszy z młodej generacji polskich ekonomistów”.

„Oddaję Ministerstwo Finansów w bardzo dobre ręce. Minister Szczurek wraz z zespołem fachowców, który udało mi się zgromadzić w ministerstwie w ciągu ostatnich sześciu lat, na pewno sprostają nowym wyzwaniom rozwojowym” - kończy Jacek Rostowski. Dotychczasowy minister finansów swoją funkcję pełnił od 2007 roku czyli od początku rządów Donalda Tuska i Platformy Obywatelskiej. Dwukrotnie, w 2009 i w 2012 był wybierany przez serwis „Emerging Markets” „Ministrem Finansów Roku Europejskich Rynków Wschodzących”, a od lutego tego roku pełnił także funkcję wicepremiera w rządzie Donalda Tuska.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Zmiany w podatkach dochodowych od 1 stycznia 2014


Krajowa Izba Gospodarcza o nowym ministrze


Zmiana ministra finansów może wskazywać na próbę odświeżenia oblicza resortu.

Przedsiębiorcy z KIG-u liczą, że Mateusz Szczurek poprawi dialog społeczny w zakresie prowadzenia polityki fiskalnej państwa i tworzenia warunków do prowadzenia działalności gospodarczej.


Giełda zareagowała spokojnie


Na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie spokojnie. Nie ma zauważalnej reakcji na zmiany w ministerstwie finansów. Jacka Rostowskiego zastąpi na stanowisku szefa tego resortu Mateusz Szczurek - dotychczasowy główny ekonomista ING Banku.

Analityk Domu Maklerskiego BOŚ Łukasz Bugaj uważa, że zmiany na szczytach władzy nie mają już takiego wpływu na rynek jak dawniej. Dodaje, że dla rynku ważne są przede wszystkim kwestie planowanych zmian - wymienił na przykład reformę OFE.

Uproszczenia w załatwianiu spraw podatkowych

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Posyniak

Notariusz Szczecin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK