| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Pomyłkowy przelew z urzędu skarbowego

Pomyłkowy przelew z urzędu skarbowego

Pomyłkowe wysłanie przelewu zdarza się nawet urzędom skarbowym, czyli pieniądze zamiast do uprawnionych podatników trafiają wówczas do osób, którym nie przysługiwały. Niestety, przepisy podatkowe nie przewidują procedur w przypadku takich sytuacji.

- Znam przypadki, gdy w wyniku błędu urzędnika na niewłaściwy rachunek bankowy wysłane zostały znaczne kwoty. Pieniądze zamiast do uprawnionych podatników trafiły do osób, którym nie przysługiwały - mówi Dorota Szubielska, radca prawny, partner w kancelarii Chadbourne & Parke.

Potwierdza to Jan Tokarski, doradca podatkowy w PwC. Dodaje, że takie sytuacje dotyczą nadpłaty albo zwrotu podatku. Zaznacza, że dochodzi do nich stosunkowo rzadko.

Z nieoficjalnych informacji wynika jednak, że były i takie przypadki, gdy omyłkowo przelano miliony złotych.

Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) w ogóle nie reguluje takich sytuacji. Nie ma procedury, która określałaby sposób postępowania.


Wstydliwy problem


Pół biedy, gdy taki podmiot (osoba fizyczna lub firma) pójdzie fiskusowi na rękę i bez dyskusji zwróci pieniądze. Gorzej, gdy tego nie zamierza zrobić.

- Urzędy skarbowe w takich sytuacjach z reguły wystosowują wezwania do zapłaty. Problem polega jednak na tym, że taki błąd nie ma związku z rozliczeniem podatkowym, organy nie mają więc prawa żądać zwrotu np. nadpłaty - mówi mec. Dorota Szubielska.

- Ordynacja podatkowa ewidentnie zawiera w tym przypadku lukę, którą należałoby jak najszybciej zlikwidować. Pytanie tylko, jak to zrobić, bo sytuacja jest bardzo niezręczna dla Ministerstwa Finansów i urzędników - przyznaje Tomasz Rolewicz, doradca podatkowy, menedżer w dziale postępowań podatkowych EY.


Cały artykuł znajdziesz w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej. Sprawdź

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Monika Białobrzewska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK