| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Mieszkanie dla młodych - start programu

Mieszkanie dla młodych - start programu

23 listopada 2013 r. weszła w życie zasadnicza część przepisów ustawa z 27 września 2013 r. o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi (Dz. U. z 8 listopada 2013 r. , poz. 1304). Natomiast pozostałe przepisy tej ustawy, zawierające nowe zasady zwrotu VAT za materiały budowlane, wejdą w życie 1 stycznia 2014 roku.

 Mieszkanie dla młodych

Przepisy wspomnianej ustawy określają zasady nowego programu „Mieszkanie dla młodych” („MdM”) na lata 2014-2018.

Z pomocy państwa będą mogły skorzystać małżeństwa, osoby samotnie wychowujące dzieci i osoby samotne do 35. roku życia. W przypadku małżeństw ograniczenie wiekowe będzie dotyczyć tylko jednego z małżonków.

Kredyt będzie udzielany w złotówkach.

Ustawa zakłada m.in. dofinansowanie wkładu własnego przy kupnie mieszkania lub domu jednorodzinnego na rynku pierwotnym. Cena mieszkania nie będzie mogła przekraczać kwoty otrzymanej po pomnożeniu współczynnika 1,1 przez metraż mieszkania i średni wskaźnik przeliczeniowy kosztu wybudowania 1 m2 mieszkania obowiązujący w gminie, na terenie której jest ono położone.

Dofinansowanie wkładu własnego dla singli i rodzin bezdzietnych ma wynosić 10 proc. powyższej kwoty, a dla osób wychowujących przynajmniej jedno dziecko - 15 proc.

Dopłatą ma być objęte maksymalnie 50 m2, natomiast samo mieszkanie nie będzie mogło być większe niż 75 m2, a dom jednorodzinny niż 100 m2. Nabywcy wychowujący przynajmniej trójkę dzieci będą mieli prawo do zakupu w ramach programu mieszkania lub domu o większej powierzchni - odpowiednio do 85 m2 i do 110 m2.

Dodatkowe wsparcie - w postaci spłaty części kredytu - przewidziano dla osób, u których w ciągu 5 lat od kupna mieszkania pojawi się trzecie lub kolejne dziecko. To wsparcie może być udzielone tylko raz. Spłata części kredytu wyniesie 5 proc. kwoty określonej zgodnie z zasadami obowiązującymi dla dofinansowania wkładu własnego. Ponadto ustawa przyznaje prawo ubiegania się o zwrot podatku VAT na materiały budowlane w przypadku budowy domu systemem gospodarczym.

Podróże służbowe 2013 / 2014

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

 Zwrot VAT za materiały budowlane 2014

Ponadto Ustawa z 27 września 2013 r. o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi uchyli 1 stycznia 2014 roku ustawę z dnia 29 sierpnia 2005 r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym i jednocześnie wprowadzi nowe, mocno ograniczone zasady tego zwrotu.

Więcej na ten temat: Zwrot VAT za materiały budowlane 2014

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelarie Radców Prawnych Cyran Polak

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK