| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Odliczenie VAT od samochodów i paliwa w 2014 r. - decyzja derogacyjna Rady UE

Odliczenie VAT od samochodów i paliwa w 2014 r. - decyzja derogacyjna Rady UE

Rada Unii Europejskiej wydała już oczekiwaną przez wielu decyzję derogacyjną w sprawie nowych zasad odliczania VAT od samochodów. Podatnicy wykorzystujący swoje samochody wyłącznie do celów związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą będą mogli najprawdopodobniej od 1 marca 2014 r. odliczyć 100% VAT naliczonego – zarówno przy nabyciu samochodu, jak i wydatków związanych z jego eksploatacją, czy naprawą. Użycie samochodu firmowego do celów prywatnych oznacza prawo jedynie do 50% odliczenia i w takiej sytuacji nie powinno się traktować tego użycia, jako odpłatnej usługi opodatkowanej VAT.

 

Polecamy: Samochód w firmie - zmiany od 1 kwietnia 2014 r.

29,90 złSamochód w firmie – zmiany od 1 kwietnia 2014 r.

Rada zgodziła się co do zasady z wnioskiem polskiego rządu, by od 2014 roku obowiązywało ograniczenie odliczania VAT naliczonego w odniesieniu do samochodów osobowych, ale tylko takich które są wykorzystywane prze podatników nie tylko w celach biznesowych ale także w celach prywatnych.

W przypadku takich aut odliczyć można będzie jedynie 50% VAT naliczonego przy nabyciu samochodu osobowego (także przy WNT, imporcie, leasingu i wynajmie), jak i od wydatków związanych z jego eksploatacją (także z faktur za paliwo), czy naprawą.

Jednak tego ograniczenia nie można byłoby stosować do samochodów mających więcej niż 9 miejsc siedzących (razem z siedzeniem kierowcy) lub których dopuszczalna masa całkowita przekracza 3,5 tony - nawet jeżeli byłyby używane również do celów prywatnych.

Decyzja wykonawcza Rady z 12 grudnia 2013 r., upoważniająca Rzeczpospolitą Polską do stosowania środków stanowiących odstępstwo od art. 26 ust. 1 lit. a) i art. 168 dyrektywy 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej - (nr dokumentu 17041/13).

Decyzja ta została nieznacznie skorygowana 16 grudnia 2013 r. - dokument nr 17041/13 COR 1.

Rada zadecydowała, by to ograniczenie obowiązywało nie dłużej niż do 2016 roku (rząd polski wnioskował, by trwało do końca 2018 roku). Jeżeli rząd polski będzie chciał przedłużyć okres tego ograniczenia - musi wystąpić z nowym wnioskiem do końca 2016 roku.

Co najważniejsze, tego 50% ograniczenia prawa odliczenia VAT naliczonego nie można stosować do wydatków związanych z nabyciem, czy eksploatacją samochodów osobowych, które były poniesione wyłącznie w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą podatnika VAT.

Rada podkreśliła, że dokładne określenie zakresu wykorzystywania pojazdów do celów niezwiązanych z prowadzeniem działalności gospodarczej jest trudne, a nawet może być niemożliwe. Dlatego uzasadnione jest ograniczenie odliczenia do 50% VAT naliczonego w przypadku, gdy samochód jest częściowo wykorzystywany na cele prywatne, a częściowo na cele związane z działalnością gospodarczą. I nie trzeba ustalać dokładnych proporcji używania samochodu na poszczególne cele.

Jednocześnie Polska w drodze odstępstwa od art. 26 ust. 1 lit. a) dyrektywy 2006/112/WE została upoważniona do nietraktowania jako świadczenia usług za wynagrodzeniem prywatnego wykorzystania przez podatnika lub jego pracowników, lub bardziej ogólnie, wykorzystania do celów innych niż prowadzona przez podatnika działalność, pojazdu, do którego zastosowanie ma ograniczenie odliczenia VAT do wysokości 50 %. 

 

 VAT od samochodów i paliwa w 2014 r.

 Podyskutuj o tym na naszym FORUM

avatar Redakcja INFORLEX.PL

2014-03-26 09:03 Zgłoś

 Pięknie. Informacje co było i co bedzie. A kto powie jasno i wyraźnie co teraz - styczeń i luty? VAT OD SAMOCHODÓW SŁUŻBOWYCH Zachęcamy do skorzystania z audycji ekspertów dostępnej m.in w serwisie INFORLEX.PL KSIĘGOWOŚĆ I KADRY VAT od samochodów służbowych Audycja znajduje się na stronie głównej, po zalogowaniu do swojego INFORLEX.PLPolecamy!www.inforlex.pl Aby uzyskać pełny 14 dniowy dostęp do serwisu KSIĘGOWOŚĆ I KADRY wystarczy wypełnić formularz

avatar oskubany

2014-03-25 12:59 Zgłoś

Pięknie. Informacje co było i co bedzie. A kto powie jasno i wyraźnie co teraz - styczeń i luty?Nabudowali stadionów i śni im się organizacja olimpiady, a budżet ratować chcą kosztem ciężko pracujących, drobnych przedsiębiorców .  Założę się, że duzi  jełopów i tak oszukają . Ciekawi mnie tylko jeszcze, po co ta szopka z Komisją Unii Europejskiej. Pisali o Derogację między innymi o ograniczenie odliczania VAT-u na 50% od paliwa używanego do firmowych samochodów, używanych w cyklu mieszanym.  Komisja Eur. dała zgodę na 50% - zakup, 50% - części i serwis, 50% - paliwo. Myślę że łamią prawo Unijne odsuwając możliwość odliczenia VAT-u od paliwa na "jakąś przyszłość". Piszę " jakąś przyszłość" bo w podane przez nich terminy to nie wierzę jak PS -om! Pewnie dojdzie do procesów mających finał w Strasburgu, ale co im tam i tak ewentualne odszkodowania zapłacą z naszych podatków. Ile prowadzących działalność przy tym padnie NIEWARZNE! Może pan Tusk sprawi jeszcze więcej prezentów pani Merkel i zamknie stocznię w Gdańsku. A wy sprężajcie się i płódźcie PAROBKÓW! dla elity rządzących.

avatar oskubany

2014-03-25 12:42 Zgłoś

Pięknie. Informacje co było i co bedzie. A kto powie jasno i wyraźnie co teraz - styczeń i luty?

HITY INFORU

TERMINARZ

LIP29
TydzieńPWŚCPSN
2730123456
2878910111213
2914151617181920
3021222324252627
3128293031010203

Narzędzia księgowego

Eksperci infor.pl

Ewa Duchnowska

certyfikowany psychoterapeuta Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniu, mediator rodzinny, specjalista w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie

Zostań ekspertem Infor.pl »