| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Podatki 2014 - na co powinni przygotować się przedsiębiorcy?

Podatki 2014 - na co powinni przygotować się przedsiębiorcy?

Na początku grudnia w siedzibie Business Centre Club, w Pałacu Lubomirskich w Warszawie odbyła się konferencja dotycząca zmian w podatkach dochodowych oraz podatku VAT w 2014 r., na które powinni przygotować się przedsiębiorcy.

W konferencji wzięli udział: dr Irena Ożóg - minister ds. prawa podatkowego Gospodarczego Gabinetu Cieni BCC oraz Marek Szczepanik - Managing Associate, Kancelaria Ożóg i Wspólnicy, Michał Borowski - Managing Associate, Kancelaria Ożóg i Wspólnicy, Piotr Standera - Managing Associate, Kancelaria Ożóg i Wspólnicy i Mariusz Kołacki - Kancelaria Ożóg i Wspólnicy. Gości konferencji powitał Marek Goliszewski, prezes BCC.

Zmiany 2014 - Podatki, Księgowość, Kadry, Firma, Prawo

Rozpoczynająca konferencję dr Irena Ożóg, minister ds. prawa podatkowego Gospodarczego Gabinetu Cieni Business Centre Club, zwróciła uwagę, że częste zmiany zasad opodatkowania, uciążliwe kontrole skarbowe, a także niejasna interpretacja prawa podatkowego utrudniają prowadzenie biznesu. W efekcie Polska w międzynarodowych rankingach znajduje się na szarym końcu pod względem przyjazności prawa podatkowego.

Zdaniem Ireny Ożóg wynika to z braku wyraźnie określonej polityki podatkowej państwa. - Minister finansów, a w ostateczności parlament, stanowi prawo podatkowe pod wpływem potrzeby chwili. Jeżeli widzi, że do budżetu nie wpływają podatki, to w tempie dalece niewystarczającym zmienia przepisy - powiedziała Ożóg. Jako przykład podała tzw. solidarną odpowiedzialność w VAT, którą parlament wprowadził do systemu, jej zdaniem, z co najmniej dwuletnim opóźnieniem. Powiedziała, że w tym czasie rozwinęła się szara strefa, co dla uczciwych przedsiębiorców oznacza fatalne warunki konkurencji. - Formą takiej odpowiedzialności w praktyce jest odbieranie nabywcy towarów prawa do odliczenia VAT-u naliczonego w sytuacji, gdy dostawca nie jest rzetelnym płatnikiem tego podatku - wyjaśniła.

Ożóg zwróciła uwagę, że niekorzystne dla przedsiębiorców jest również niejednoznacznie interpretowane przez administrację państwową prawo podatkowe. - Często minister finansów, który interpretuje prawo, upiera się przy swoim stanowisku w sytuacji, gdy orzecznictwo sądowe jest zupełnie inne. Mamy wyroki naczelnych i wojewódzkich sądów administracyjnych dotyczące m.in. VAT czy podatku dochodowego i mimo to minister finansów nie zgadza się z nimi. To walka do upadłego, która nie wiadomo komu i czemu ma służyć - stwierdziła.


INFORFK: Jak przygotować dział księgowości na zmiany w VAT od 2014

 

 

 


- W polskiej administracji podatkowej funkcjonują co najmniej trzy piony, z czego przynajmniej dwa ze sobą wewnętrznie konkurują, a jej ofiarą jest podatnik - zauważa Ożóg - z jednej strony mamy urzędy i izby skarbowe oraz urzędy i izby celne, a z drugiej strony urzędy kontroli skarbowej. Te dwa piony nadzorują różni wiceministrowie finansów, co wpływa negatywnie na ich współpracę. Brak wymiany informacji o podatnikach i o tym, co dzieje się na rynku powoduje, że szara strefa ma się dobrze.

Tymczasem przedsiębiorcy oczekują stabilizacji prawa podatkowego oraz rzetelnej relacji z organami podatkowymi.


Zmiany w podatkach wchodzące w życie 1 stycznia 2014:


Podatek od towarów i usług

Zmienione terminy wystawiania faktur VAT. Aktualnie faktury należy wystawiać nie później niż 7. dnia, od dnia wydania towaru lub wykonania usługi. Od 1 stycznia 2014 r. co do zasady faktury będą musiały być wystawiane nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru lub wykonano usługę. Faktury nie będą jednak mogły być wystawione wcześniej niż 30. dnia przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi (z określonymi wyjątkami).

Nowe zasady ustalania momentu powstania obowiązku podatkowego. Dotychczas co do zasady obowiązek podatkowy powstawał z chwilą wystawienia faktury. Od 2014 r. co do zasady obowiązek podatkowy będzie powstawał z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi.

Terminy wystawiania faktur VAT w 2014 r.

Nowe zasady odliczania VAT naliczonego. Przedsiębiorca, który będzie chciał odliczyć VAT, będzie musiał się dowiedzieć, kiedy powstał obowiązek podatkowy u kontrahenta. Zgodnie bowiem z ogólną zasadą prawo do odliczenia podatku naliczonego powstanie w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabywanych lub importowanych towarów i usług powstał u kontrahenta obowiązek podatkowy, jednak nie wcześniej niż za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę lub dokument celny.


Podatek dochodowy - optymalizacja podatkowa

Nowe zasady w zakresie opodatkowania spółek komandytowo-akcyjnych. Spółki te zostały objęte opodatkowaniem CIT. Przepisy przejściowe wprowadzające zamiany w powyższym zakresie, pozwalają jednak na osiągnięcie korzyści podatkowych jeszcze w 2014 r., jeżeli w projektach optymalizacyjnych zostaną wykorzystane spółki komandytowo-akcyjne o przedłużonym roku podatkowym.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Dawid Tomaszewski

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK