| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Ułatwienia w dostępie do zawodu księgowego

Ułatwienia w dostępie do zawodu księgowego

W Sejmie trwają prace nad projektem deregulacji niektórych zawodów regulowanych, który zakłada m.in. ułatwienia w dostępie do wykonywania zawodu księgowego i doradcy podatkowego. Czy firmy zyskają, czy stracą na liberalizacji dostępu do tych zawodów?

Do proponowanych zmian krytycznie odnoszą się doradcy podatkowi. Akceptują jedynie pomysł skrócenia praktyki dla ich zawodu oraz ułatwienia w zdawaniu egzaminu. W ich ocenie tak daleko idąca liberalizacja czynności doradztwa podatkowego doprowadzi do strat w firmach, które będą korzystały z usług osób bez wymaganej wiedzy, licencji, doświadczenia i wykształcenia. Wskazują też na brak ponoszenia odpowiedzialności za błędne porady po stronie osób, które będą ich udzielać. Projekt nie reguluje tej kwestii. Zdaniem doradców podatkowych proponowane zmiany prowadzą do paradoksu, bo oznaczają, że doradzać podatnikom w sprawach podatkowych i prowadzić dokumentację w tym zakresie będą mogły także z osoby z wyrokami za przestępstwa podatkowe.

Ministerstwo Sprawiedliwości z kolei tłumaczy zmiany koniecznością zwiększenia dostępu podatników do usług doradztwa podatkowego oraz oczekiwaną obniżką cen za nie na skutek zwiększenia konkurencji na rynku tych usług.

Jak rozpocząć współpracę z doradcą podatkowym


Zmiany dla księgowych


Projekt zmian w ustawie o rachunkowości zakłada likwidację certyfikatu księgowego. Czynności z zakresu usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych będzie mogła wykonywać każda osoba, która posiada pełną zdolność do czynności prawnych i nie była karana za przestępstwa finansowe. Bez zmian pozostanie obowiązek posiadania ubezpieczenia OC.

Nad omawianym projektem ustawy o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych trwają obecnie prace w sejmowej Komisji Nadzwyczajnej do spraw związanych z ograniczaniem biurokracji.

Deregulacja usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych 2013 / 2014

Najważniejsze zmiany w VAT 2014

Zapraszamy do dyskusji o deregulacji na forum

 

Kancelaria Prawna Skarbiec, specjalizuje się w kompleksowej obsłudze prawnej podmiotów gospodarczych.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

KG Legal

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK