| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Ułatwienia w dostępie do zawodu księgowego

Ułatwienia w dostępie do zawodu księgowego

W Sejmie trwają prace nad projektem deregulacji niektórych zawodów regulowanych, który zakłada m.in. ułatwienia w dostępie do wykonywania zawodu księgowego i doradcy podatkowego. Czy firmy zyskają, czy stracą na liberalizacji dostępu do tych zawodów?

 

 

 

 


Jak służby finansowo-księgowe powinny przygotować się na zmiany w VAT 2014


Projekt deregulacji niektórych zawodów


Wśród zmian proponowanych przez Ministerstwo Sprawiedliwości w drugiej transzy rządowego projektu ustawy o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych (druk sejmowy nr 1576) część dotyczy dostępu do zawodów: doradcy podatkowego i księgowego.

Sprawa deregulacji budzi wiele emocji - głównie w środowisku doradców podatkowych, którzy obawiają się, że po wejściu w życie proponowanych zmian przedmiotowe usługi będą mogły świadczyć osoby bez żadnych kwalifikacji i przygotowania merytorycznego.


Zmiany dla doradców podatkowych, radców prawnych i adwokatów


Obecnie doradcy podatkowi, adwokaci i  radcowie prawni, biegli rewidenci oraz księgowi mają prawo:

- udzielać podatnikom, płatnikom i inkasentom porad, opinii i wyjaśnień z zakresu ich obowiązków podatkowych i celnych oraz w sprawach egzekucji administracyjnej związanej z tymi obowiązkami,

- prowadzić w imieniu i na rzecz podatników, płatników i inkasentów księgi podatkowe i inne ewidencje do celów podatkowych,

- sporządzać w imieniu i na rzecz podatników, płatników i inkasentów zeznania i deklaracje podatkowe.

Deregulacja zawodu doradcy podatkowego - opinia KRDP

Modzelewski o deregulacji zawodu doradcy podatkowego

Projekt zmian w ustawie o doradztwie podatkowym umożliwia wykonywanie wskazanych wyżej czynności doradztwa podatkowego przez  każdego. Do wykonywania tych czynności nie będzie potrzebne zatem np. uzyskanie licencji doradcy podatkowego.

Doradcy podatkowi oraz radcowie prawni będą mogli nadal reprezentować podatników, płatników i inkasentów przed sądami administracyjnymi oraz organami podatkowymi w sprawach z zakresu ich obowiązków podatkowych i celnych oraz w sprawach egzekucji administracyjnej związanej z tymi obowiązkami. Czynności przed sądem i fiskusem często powodują bowiem nieodwracalne skutki finansowe dla podatników.

Projektowane zmiany przewidują także skrócenie praktyki zawodowej dla doradców podatkowych z obecnych 2 lat do 6 miesięcy oraz możliwość zwolnienia z części pisemnej egzaminu na doradcę podatkowego dla absolwentów studiów wyższych, jeżeli uczelnia realizuje program kształcenia na podstawie umowy z Komisją Egzaminacyjną do Spraw Doradztwa Podatkowego.

Doradcy podatkowi nadal będą musieli wykupić polisę OC z tytułu odpowiedzialności za szkody wyrządzone podatnikom przy wykonywaniu czynności.

Zmiany 2014 - Podatki, Księgowość, Kadry, Firma, Prawo

Faktura przed dostawą towarów - kiedy odliczyć VAT

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

POLAUDIT Sp. z o. o.

Podatki, rachunkowość, audyt

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK