| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Solidarna odpowiedzialność w VAT do Trybunału

Solidarna odpowiedzialność w VAT do Trybunału

Przepisy dotyczące solidarnej odpowiedzialności nabywcy za zobowiązania podatkowe VAT sprzedawcy trafiły do Trybunału Konstytucyjnego. Wniosek do TK złożyła partia polityczna Twój Ruch.

INFORFK: Jak przygotować dział księgowości na zmiany w VAT 2014

 

 

 


 

 


Twój Ruch zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego przepisy dotyczące solidarnej odpowiedzialności za podatek VAT. Poinformował o tym w Sejmie Łukasz Gibała.

Przepisy przejściowe w zakresie VAT na przełomie 2013 i 2014 r.


Czy solidarna odpowiedzialność narusza Konstytucję?


Ugrupowanie Janusza Palikota jest zdania, że ustawa narusza art.2 Konstytucji, który mówi, że Polska jest demokratycznym państwem prawa. W ocenie Twojego Ruchu niesprawiedliwy i niezgodny z ustawa zasadniczą jest przepis pozwalający na ukaranie nabywcy, za przewinienie sprzedającego. Niezgodne z konstytucja jest też rozwiązanie nakazujące nabywcy udowodnienie swojej niewinności. Wreszcie naruszona została zasada pewności prawa - mówił na konferencji prasowej Łukasz Gibała.


Nowe przepisy obowiązują od 1 pździernika


Uchwalona w lipcu nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług, wprowadza między innymi zasadę odpowiedzialności podatkowej nabywcy, za zobowiązanie sprzedawcy. Inaczej mówiąc, jeśli sprzedawca nie odprowadzi podatku VAT do urzędu skarbowego, będzie musiał to zrobić kupujący, mimo że już raz podatek zapłacił - w cenie towaru. Przepisy dotyczą transakcji o wartości powyżej 50 tysięcy złotych miesięcznie w handlu stalą, złotem i paliwami, czyli tzw. towarami wrażliwymi. Przepisy obowiązują od 1 października.

Odpowiedzialność solidarna w VAT od 1 października 2013 r.

Zmiany w VAT od 1 października 2013 - wyjaśnienia MF

Zapraszamy do dyskusji na forum o podatkach

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Rzecznik Ubezpieczonych

Rzecznik Ubezpieczonych reprezentuje interesy osób ubezpieczających, ubezpieczonych, uposażonych lub uprawnionych z umów ubezpieczenia, członków funduszy emerytalnych, uczestników pracowniczych programów emerytalnych, osób otrzymujących emeryturę kapitałową lub osób przez nie uposażonych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »