| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Sprawozdawczość i rewizja finansowa - problemy kwantyfikacji wartości i ryzyka

Sprawozdawczość i rewizja finansowa - problemy kwantyfikacji wartości i ryzyka

W dniach 9-10 grudnia 2013 roku w Krakowie została zorganizowana przez Katedrę Rachunkowości Finansowej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie międzynarodowa konferencja pod tytułem „Sprawozdawczość i rewizja finansowa – problemy kwantyfikacji wartości i ryzyka”. Obrady odbywały się w sali Rady Miasta Krakowa im. Stanisława Wyspiańskiego, w budynku krakowskiego Magistratu. Na konferencji obecnych było ponad 100 osób reprezentujących środowisko akademickie, praktyków rachunkowości oraz przedstawiciele organizacji zawodowych. Portal Infor.pl objął patronat medialny nad wydarzeniem.

Uroczystego otwarcia konferencji w imieniu organizatorów dokonał prof. dr hab. Bronisław Micherda, kierownik Katedry Rachunkowości Finansowej i Prodziekan Wydziału Finansów Uniwersytetu Ekonomicznego. Przypomniał, że 7 września odeszła Pani prof. dr hab. Elżbieta Burzym, dlatego konferencja została również poświęcona jej pamięci i stała się wspomnieniem tej wyjątkowej mistrzyni, która rozwiązywała trudne problemy rachunkowości. W imieniu władz miasta wszystkich zebranych gości z Polski i z zagranicy  powitał Przewodniczący Rady Miasta Krakowa Bogusław Kośmider. W imieniu władz Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie gości powitała Pani prof. dr hab. Bogumiła Szopa,  Dziekan Wydziału Finansów, która życzyła owocnych obrad, dyskusji i rzeczowych wniosków.

Tegoroczna Konferencja została podzielona na cztery sesje tematyczne. Pierwszego dnia obrad odbyły się dwie sesje. Pierwsza pod przewodnictwem prof. dra hab. Bronisława Micherdy dotyczyła wpływu dorobku prof. dr hab. Elżbiety Burzym na rozwój rachunkowości i rewizji finansowej. W tej bardzo wyjątkowej i pełnej wzruszeń sesji Panią Profesor wspominały: prof. dr hab. Irena Sobańska, podzieliła się swoimi refleksjami na temat znaczenia dorobku naukowego Profesor Elżbiety Burzym dla rozwoju teorii, badań i praktyki rachunkowości w Polsce, prof. dr hab. Ewa Walińska, przypomniała podstawowe założenia sprawozdawczości finansowej według Profesor Elżbiety Burzym w aspekcie współczesnych koncepcji sprawozdawczości przedsiębiorstw,  prof. dr hab. Mirosława Kwiecień zaprezentowała paradygmaty oceny działalności gospodarczej w badaniach naukowych Pani Profesor, natomiast dr Danuta Krzywda podkreśliła w swoim wystąpieniu społeczne aspekty dorobku naukowego Profesor E. Burzym. Wszystkie  prelegentki wspominały Panią Profesor jako autorytet naukowy i mistrzynię rachunkowości, a także bardzo kulturalną i elegancką kobietę, która potrafiła rozmawiać z ludźmi nauki i praktykami, dodawać im otuchy na trudnej drodze naukowca, dydaktyka i księgowego.  W tej sesji zabrał również głos prof. dr hab. Zbigniew Luty, Przewodniczący Rady Naukowej Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, który stwierdził, że naukowiec nigdy nie odchodzi, a kapitał intelektualny żyje w realnym świecie. Obowiązkiem środowiska, z którego odchodzą wielcy naukowcy jest kontynuowanie badań i dydaktyki rozpoczętych przez Mistrzów.  Profesor Z. Luty poruszył ważne kwestie dotyczące „ szacunku do tych co przed nami pisali i pokory naukowej”, szczególnie w czasach dominacji plagiatu, autoplagiatu, czy „tworzenia za punkty”. Przytoczeni prelegenci zachęcali, aby więcej i częściej korzystać z dorobku Mistrzów Rachunkowości.

Druga sesja naukowa odbyła się pod przewodnictwem prof. dra hab. Wiktora Gabrusewicza i dotyczyła problemów kwantyfikacji wartości i ryzyka w sprawozdawczości i rewizji finansowej. Otwierającym referatem była prezentacja prof. dr hab. Haliny Buk na temat znaczenia kwantyfikacji wartości akcji łączących się lub dzielonych spółek handlowych. Następnie prof. dr hab. Edward Nowak omówił wpływ niepewności i ryzyka na kategorie finansowe prezentowane w sprawozdaniu finansowym  oraz podkreślił znaczenie ryzyka i sposobów jego szacowania przy pomiarze rezultatów działalności jednostki gospodarczej. W prezentacji zamykającej pierwszy dzień obrad  prof. dr hab. Waldemar Gos oraz dr Stanisław Hońko wskazali relacje między prawem bilansowym i wytycznymi stosowanymi przez rzeczoznawców w zakresie wyceny na potrzeby sprawozdania finansowego oraz wyceny nieruchomości.

W drugim dniu konferencji rozpoczęła się sesja międzynarodowa, której przewodziła Prof. ALK dr hab. Dorota Dobija.  W tej sesji były prezentowane trzy referaty. Pierwszy  na temat fenomenologicznej perspektywy  czasu w rachunkowości finansowej przedstawił prof. Marek Schroeder z Uniwersytetu w Birmingham. Profesor podkreślił cztery aspekty czasu w rachunkowości: pojemność informacyjna (datability), zasięg (spannedness), jawność (publicness) oraz znaczenie (significance). Dwa kolejne referaty prezentowała ich współautorka  dr Alina Beattrice Vladu z Uniwersytetu Babes - Bolyai w Rumuni, będąca obecnie Profesorem wizytującym w Uniwersytecie Pompeu Fabra w Barcelonie.  Prezentacje dotyczyły manipulacji danymi finansowymi przedsiębiorstw funkcjonujących na rynku hiszpańskim oraz czynników wpływających na poziom opłat audytowych. Wystąpienia gości zagranicznych zakończyła interesująca i owocna dyskusja.

Sprawozdania finansowe 2014 - nowa definicja kontroli w MSSF

Sprawozdania finansowe coraz trudniej dostępne

Zatwierdzenie sprawozdania finansowego

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Marek Krysztofiuk

Prawnik, ekspert w dziedzinie prawa karnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK