| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Globalne zasady rachunkowości zarządczej

Globalne zasady rachunkowości zarządczej

Międzynarodowe organizacje zrzeszające specjalistów z dziedziny rachunkowości ogłosiły rozpoczęcie prac nad przygotowaniem nowych globalnych zasad rachunkowości zarządczej. W wypracowaniu nowych standardów uczestniczyć będzie 177 krajów.

 

Chartered Institute of Management Accountants (CIMA) oraz American Institute of Certified Public Accountants (AICPA) zaproponowały opracowanie całościowego systemu norm, który wpłynie na ujednolicenie praktyk rachunkowości zarządczej na całym świecie oraz umożliwi organizacjom lepsze i sprawniejsze podejmowanie decyzji dotyczących ich długoterminowego rozwoju w coraz bardziej złożonym i szybko zmieniającym się otoczeniu.


Projekt zbioru nowych zasad rachunkowości zarządczej


Projekt zbioru nowych zasad, zatytułowany „Global Management Accounting Principles©: Driving better business through improved performance” (Globalne Zasady Rachunkowości Zarządczej: optymalizacja biznesu poprzez zwiększanie efektywności), przedstawiony został do konsultacji firmom i instytucjom z całego świata, zarówno publicznym, jak i prywatnym, dużym i małym.

- Musimy poważnie potraktować to, czego nauczyliśmy się w ciągu ostatnich sześciu lat. Aby pewnie patrzeć w przyszłość w długoterminowej perspektywie, organizacje muszą wdrożyć solidny system rachunkowości zarządczej, który będzie obejmować prowadzoną przez nie sprawozdawczość finansową. To z kolei spowoduje wzrost zaufania inwestorów, konsumentów i opinii publicznej - mówi Charles Tilley, dyrektor generalny CIMA.

Projekt Zasad określa wartości i cechy charakterystyczne dla najlepszych praktyk rachunkowości zarządczej w skali globalnej. Zasady zwierają wytyczne dotyczące opracowywania niezbędnych informacji, modelowania procesu tworzenia wartości, skutecznej komunikacji oraz ustanawiania wartości etycznych zawodu specjalisty ds. rachunkowości zarządczej. Oferują narzędzie diagnostyczne, które pozwoli przedsiębiorstwom i instytucjom wykorzystywać kluczowe informacje w jak najbardziej efektywny sposób.

Wycena bilansowa aktywów i pasywów zgodna z MSSF

Konsultacje obejmą 177 państw, w których działają CIMA i AICPA. Oba instytuty połączyły siły, ustanawiając w 2012 r. kwalifikację Chartered Global Management Accountant (CGMA), i podejmują wspólne działania na rzecz promocji rachunkowości zarządczej jako ważnego elementu w aktualnym klimacie ekonomicznym. Inicjatywa obejmować będzie liczne wydarzenia na szczeblu krajowym i międzynarodowym, w tym debaty pracodawców „przy okrągłym stole” i spotkania z czołowymi teoretykami biznesu ze wszystkich dziedzin i regionów świata.

Konsultacje zakończą się 10 maja 2014 r. Zachęcamy do odwiedzenia strony http://www.cimaglobal.com/principles, za pośrednictwem której można wziąć udział w procesie konsultacji i uzyskać więcej informacji na ich temat.


Plan opracowania globalnych zasad rachunkowości


Projekt Zasad określa wartości i cechy charakterystyczne dla najlepszych praktyk rachunkowości zarządczej w skali globalnej.  Zasady zwierają wytyczne dotyczące opracowywania niezbędnych informacji, modelowania procesu tworzenia wartości, skutecznej komunikacji oraz ustanawiania wartości etycznych zawodu specjalisty ds. rachunkowości zarządczej. Oferują one narzędzie diagnostyczne, które pozwoli przedsiębiorstwom i instytucjom wykorzystywać kluczowe informacje w jak najbardziej efektywny sposób.

Krajowy Standard Rachunkowości Nr 8 "Działalność deweloperska"

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Forum Doradców Podatkowych

Praktyczne publikacje dla przedsiębiorców, księgowych, doradców podatkowych i kandydatów na doradców podatkowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK