| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Odliczanie VAT od samochodów używanych przez handlowców - jak będą działać organy podatkowe?

Odliczanie VAT od samochodów używanych przez handlowców - jak będą działać organy podatkowe?

Ministerstwo Finansów wydało biuletyn, który restrykcyjne określa zasady odliczania VAT od samochodów osobowych w zależności od wykorzystania ich wyłącznie w celach służbowych lub mieszanych. Ekspert zwraca uwagę na możliwe luki interpretacyjne na przykładzie handlowców.


Polecamy: Samochód po zmianach od 1 kwietnia 2014 - multipakiet


Z początkiem kwietnia zmianie uległy zasady odliczania podatku od towarów i usług przy zakupie pojazdu w zależności od sposobu jego wykorzystania. Do 31 grudnia 2013 przysługiwało odliczenie w wysokości 60% wartości auta, jednak nie więcej niż 6 tysięcy złotych. W ramach kosztów eksploatacyjnych można było odliczyć 100% wydatków. W okresie przejściowym do 31 marca przedsiębiorcy posiadali komfort pełnego zwolnienia z kosztów zakupu, eksploatacji i paliwa. Obecnie obowiązujące przepisy różnicują odliczanie kosztów w zależności od wykorzystania samochodu wyłącznie do celów firmowych, bądź w sposób mieszany (służbowy i prywatny).

Odliczenie VAT od samochodów od 1 kwietnia 2014 r. - wyjaśnienia MF


W celach firmowych pełne, w celach mieszanych ograniczone zwolnienie


Regułą ma być mieszany charakter wykorzystania auta. Przy zakupie pojazdu i w kwestii kosztów eksploatacyjnych ustawodawca zdecydował się na przyznanie odliczenia w wysokości 50%, bez konieczności udowadniania tej zależności.  Koszty paliwa odliczane będą na tej samej zasadzie, jednak ulga ta nie obowiązuje do 30 czerwca 2015 roku.  Wykorzystując auto wyłącznie w celach służbowych podatnik odlicza 100% kosztów zakupu, eksploatacji i paliwa. Chociażby jednorazowe użycie auta w celu prywatnym wyklucza możliwość pełnego odliczenia. Organy podatkowe mają badać stan faktyczny w oparciu o skrupulatnie prowadzoną ewidencję przebiegu.


Biuletyn objaśnia po drakońsku


Nowe, problematyczne przepisy stwarzają ryzyko poniesienia znacznych strat przez podatnika, który można zostać zobligowany do zwrotu nienależnego odliczenia oraz zapłacenia wysokiej kary. Wątpliwości interpretacyjne Ministerstwo Finansów zdecydowało się wyjaśnić w wydanym specjalnie z okazji nowelizacji biuletynie. Ewidencja przebiegu pojazdu musi zawierać tak szczegółowe dane jak stan licznika na dzień rozpoczęcia prowadzenia ewidencji, na koniec każdego okresu rozliczeniowego oraz na dzień jej zakończenia. Każda osoba, która korzysta z pojazdu musi zostać umieszczona na liście włącznie z określeniem przebytej trasy i ilością pokonanych kilometrów (również na koniec okresu rozliczeniowego i na zakończenie eksploatacji auta).

Autem firmowym do pracy i do domu - odliczenie VAT

Wadliwe prowadzenie ewidencji (ministerstwo przykładowo wymienia: niepełne zapisy, luki w poszczególnych pozycjach, sprzeczne zapisy, niezgodności w zakresie stanu licznika ze stanem rzeczywistym) spowoduje, iż podatnik otrzyma jedynie prawo do ograniczonego zwolnienia. Istotnie o tym, że auto jest wykorzystywane w celach wyłącznie służbowych mogą zadecydować takie niuanse jak  chociażby „obowiązek zostawiania po godzinach pracy na parkingach przedsiębiorstwa pojazdów używanych przez pracowników, bez możliwości ich pobrania poza tymi godzinami, w tym w weekendy, na cele inne niż wyłącznie działalność przedsiębiorstwa”- czytamy w biuletynie.

 

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Okurowski

Specjalista od nowoczesnych technologii zarówno samochodowych jak domowych. Wyjątkowy znawca nawigacji samochodowych, systemów multimedialnych, car audio i aplikacji mobilnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK