| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Od 2016 r. księgi podatkowe i dowody księgowe w standardzie XML

Od 2016 r. księgi podatkowe i dowody księgowe w standardzie XML

Ministerstwo Finansów wprowadza standardy OECD w postaci Jednolitego Pliku Kontrolnego ksiąg podatkowych i dowodów księgowych w powszechnie stosowanym w komunikacji elektronicznej standardzie XML.

Polecamy Multipakiet "Samochód po zmianach od 1 kwietnia 2014 r."


Minister Finansów Mateusz Szczurek 15 kwietnia 2014 roku podczas konferencji prasowej przedstawił  najnowsze plany na poprawę przestrzegania przepisów podatkowych oraz efektywności administracji podatkowej i kontroli skarbowej w pakiecie działań podatkowych. Jednym z projektów jest informatyzacja kontroli ksiąg podatkowych.

Pakiet podatkowy Ministerstwa Finansów


Standard XML dla ksiąg podatkowych oraz dowodów księgowych


Jednolity Plik Kontrolny przewiduje wprowadzenie nowej funkcjonalności poprzez wprowadzenie możliwości edycji ksiąg podatkowych oraz dowodów księgowych w oparciu o szeroko stosowany w komunikacji elektronicznej standard XML. Do zalet proponowanych zmian należy zaliczyć:

- udostępnienie danych w formie łatwej do analizy,

- ułatwienie dla wewnętrznych i zewnętrznych audytorów,

- brak wydruków papierowych,

- szybszą kontrolę i automatyzację,

- zmniejszenie kosztów administracji podatkowej,

- zmniejszenie kosztów wypełniania obowiązków podatkowych przez podatników,

- poprawa relacji pomiędzy administracją i jej klientami.

Nowelizacja ustawy o rachunkowości - jak skorzystają na tym mikroprzedsiębiorcy?

Konieczność zmiany wynika przede wszystkim ze słabej efektywności obecnych rozwiązań, które są niepraktyczne i utrudniają analizę danych. Ujednolicony zostaje zatem format plików o formacie strukturalnym ksiąg podatkowych oraz dowodów księgowych, które podatnicy i ich kontrahenci zobligowani będą do przekazywania organom podatkowym.


Zmiany będą obowiązywać od 2016 r.


Zmiana ma dotyczyć każdego podmiotu prowadzącego księgi podatkowe przy użyciu programów informatycznych. Obowiązek planuje się wprowadzić w 2016 roku dla dużych przedsiębiorców.

W latach 2016-2017 mali i średni przedsiębiorcy będą mogli wykonywać ten obowiązek fakultatywnie. Od 2018 r. każdy przedsiębiorca będzie zobowiązany do przekazywania danych w postaci plików o formacie strukturalnym.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Mejri

Dorota Mejri – Psycholog, coach, konsultant, trener biznesu. Szkolenia prowadzi od 17 lat. Absolwentka studiów podyplomowych z Zarządzania i Marketingu , Zarządzania Zasobami Ludzkimi oraz Krakowskiej Szkoły Trenerów i Psychoterapeutów Gestalt Ukończyła Podyplomowe Studium Coachingu i Mentoringu Organizacyjnego na UŁ. Posiada certyfikaty CoachWise Coaching Essentials oraz CoachWise Mentoring Essentials. Prowadzi warsztaty z zakresu kompetencji menedżerskich, efektywności osobistej oraz warsztaty doskonalące umiejętności komunikacyjne i interpersonalne. Uczestniczyła w realizacji wielu projektów doradczych, m.in. dla PKO BP S.A. (wprowadzenie i realizacja nowej strategii personalnej), Renault Kiljańczyk (analiza CRM). Jest współrealizatorką projektu standaryzacji obsługi klienta z kilkunastu zakładach energetycznych w Polsce, a także konsultantem i audytorem w zakresie wprowadzania i realizacji standardów obsługi klienta dla PGE Dystrybucja S.A. Przygotowała i zrealizowała projekt coachingu dla kadry menedżerskiej Veolii, którym objęto 26 dyrektorów i kierowników firmy. Osobiście przeprowadziła 10 procesów coachingowych w tym projekcie. Aktywnie uczestniczy w pracach grupy Experiential Educators Europe, prowadząc warsztaty poza granicami Polski.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK