| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Składki ZUS pracownika, który prowadzi działalność gospodarczą

Składki ZUS pracownika, który prowadzi działalność gospodarczą

Obowiązek zapłaty składek z tytułu ubezpieczeń społecznych spoczywa na pracodawcy także wtedy, gdy pracownik zatrudniony w pełnym wymiarze pracy i otrzymujący wynagrodzenie równe lub większe od minimalnego prowadzi działalność gospodarczą. Pozapracownicze tytuły ubezpieczeń mają wówczas charakter dobrowolny.

Wynika to z indywidualnej interpretacji przepisów dokonanej przez lubelski oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z 25 kwietnia 2014 r..

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą, z której tytułu opłaca składki na ubezpieczenie zdrowotne. Jednocześnie jest on zatrudniony na pełen etat na podstawie umowy o pracę, z której tytułu otrzymuje wynagrodzenie.

Wnioskodawca wskazał jednak, że zdarzają się miesiące, w których nie jest ono terminowo wypłacane, a do wyrównania wartości wynagrodzenia dochodzi w następnych miesiącach. W związku z zaistniałą sytuacją składki na ubezpieczenie społeczne nie są regularnie opłacane przez jego pracodawcę.

Pojawiły się zatem wątpliwości co do tego, czy skutkiem tak przedstawiającego się stanu faktycznego nie będzie obciążenie wnioskodawcy obowiązkiem zapłaty zaległych składek.

Zdaniem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych obowiązek zapłaty świadczeń spoczywa jedynie na pracodawcy, bez względu na to, czy pracownik prowadzi jednocześnie działalność gospodarczą.

PIT-11 w 2015 r. w formie papierowej - składany do 31 stycznia

Deklaracje PIT i CIT wyłącznie przez internet od 2015 roku

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Działalność gospodarcza a opłacanie składek przez pracodawcę

Zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym reguluje art. 6 ust. ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. 1998 r. nr 137). Zgodnie z nim obligatoryjnie ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowemu podlegają osoby fizyczne, które na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej są pracownikami (art. 6 ust. 1 pkt 1). Dodatkowo ust. 1 pkt 5  obowiązek ten  rozciąga także na osoby prowadzące na terenie RP działalność gospodarczą i z nimi współpracujące.

W sytuacji, w której osoby będące pracownikami spełniają jednocześnie warunki do objęcia ich ubezpieczeniem społecznym z innych niż umowa o pracę tytułów, istnieje możliwość dobrowolnego objęcia ich ów ubezpieczeniami na podstawie tych tytułów (np. z tytułu prowadzenia działalności pozarolniczej), o ile wynagrodzenie otrzymywane ze stosunku pracy jest równe lub wyższe płacy minimalnej.

Dobrowolny charakter pozapracowniczych tytułów

Zakład wskazał, że wyjątkiem od tej zasady są pracownicy zatrudnieni w pełnym wymiarze czasu pracy, którym Kodeks Pracy gwarantuje wynagrodzenie co najmniej równe wysokości wynagrodzenia minimalnego. W ich przypadku tak długo jak długo trwa stosunek pracy dodatkowe tytuły ubezpieczeń mają jedynie dobrowolny charakter, bez względu na działania lub zaniechania pracodawcy.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Mariański Group

Profesjonalizm & Pasja

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK