| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > List ostrzegawczy - sposób na ograniczenie oszustw w VAT

List ostrzegawczy - sposób na ograniczenie oszustw w VAT

W Pakiecie Działań Podatkowych Ministerstwo Finansów przedstawia nową koncepcję na to jak uporać się z wyłudzeniami na gruncie ustawy o VAT, tzw. list ostrzegawczy. Pomysł zakłada, że takie listy ostrzegawcze będą opracowywane w formie komunikatów ostrzegawczych dotyczących branż najbardziej narażonych na oszustwa w podatku VAT.

Polecamy: Samochód po zmianach od 1 kwietnia 2014 - multipakiet


Minister Finansów współpracując z resortem gospodarki szuka nowych metod walki ze „znikającymi podatnikami”- podmiotami gospodarczymi specjalizującymi się w wyłudzaniu podatku od towarów i usług. Jako nowe narzędzie do walki z nieuczciwymi podatnikami ma posłużyć „list ostrzegawczy”.

Portal Podatkowy Ministerstwa Finansów


Jedna Europa, jeden problem


Podatki pośrednie stanowią gros dochodów budżetowych. Zjawiskiem, z którym borykają się organy podatkowe w całej Unii Europejskiej są wyłudzenia na gruncie podatku od towarów i usług oraz akcyzy, które zostały zharmonizowane na szczeblu dawnych Wspólnot co jest źródłem transgranicznych przestępstw drenujących obrót gospodarczy o niemałym wpływie na stan finansów poszczególnych krajów członkowskich.


Jak oszukać oszusta


W Polsce zjawisko omijania opodatkowania jest dość powszechne, jeśli popatrzeć na skalę problemu szarej strefy powstałej wskutek oszustw na gruncie VAT i akcyzy. Lewe faktury, wielokrotne odsprzedawanie tego samego towaru „słupom” w celu zatarcia śladów i odpisania podatku naliczonego (ostatecznie podatek ma zapłacić konsument- ostatni podmiot w obiegu, który nie wykorzystuje go bezpośrednio w celach gospodarczych) to tylko niektóre z wymyślnych sposobów, które wykorzystują poszczególne branże do oszukiwania fiskusa. Do walki z nieuczciwymi przedsiębiorcami stosowano już między innymi kontrole krzyżowe, czy chociażby instytucję reverse charge (płaci pierwszy w kolejności, a nie ostatni). Teraz Ministerstwo Finansów zdecydowało się na działanie na tyłach wroga, a znaczy to mniej więcej tyle, że obok walki z popełniającymi przestępstwo chce zniechęcić potencjalnych kontrahentów nieuczciwych transakcji do wchodzenia w konflikt z prawem.

Pojazdy specjalne w VAT - jak interpretować przepisy


Apel do uczciwych


W ramach Pakietu Działań Podatkowych ministerstwo zapowiada wprowadzenie „listu ostrzegawczego”. W branżach najbardziej dotkniętych prawdopodobieństwem oszustw, przedsiębiorcy narażeni na ryzyko wejścia na drogę przestępczą otrzymywaliby informację zawierającą opis charakterystycznych znamion oszustwa, pouczenie o konieczności dochowania należytej staranności oraz prośbę o podjęcie wszelkich środków ostrożności w doborze dostawców w celu uniknięcia posądzenia o zamierzonym uczestnictwie w procederze wyłudzenia VAT.

Ministerstwo planuje to przedsięwzięcie jako działanie długofalowe. Docelowo komunikaty mają być wysyłane po zdiagnozowaniu występowania oszustwa z udziałem „znikającego podatnika”. Forma w jakiej miałby się ukazywać to publikacja na stronach ministerstwa.

Przedawnienie zobowiązań podatkowych - zmiany w Ordynacji podatkowej

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Zawadzka

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK