| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Zmiany w VAT 2015 - Mały Punkt Kompleksowej Obsługi

Zmiany w VAT 2015 - Mały Punkt Kompleksowej Obsługi

Implementacja unijnych dyrektyw wprowadzi Mały Punkt Kompleksowej Obsługi, który uprości rozliczenie podatku VAT od usług telekomunikacyjnych, nadawczych radiowych i telewizyjnych oraz świadczonych drogą elektroniczną w ramach wspólnego rynku. Zapowiadane zmiany w VAT mają obowiązywać od 2015 r.

Polecamy: Samochód po zmianach od 1 kwietnia 2014 - multipakiet


Wraz z początkiem 2015 roku w życie wejdą rozwiązania nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług, która implementuje dyrektywy Rady - 2013/61/UE oraz 2008/8/WE zmieniającą dyrektywę 2006/112/WE w odniesieniu do miejsca świadczenia usług telekomunikacyjnych, nadawczych radiowych i telewizyjnych oraz świadczonych drogą elektroniczną transponowanych. Zmiany wprowadzane są w celu uproszczenia rozliczenia podatku VAT z tego tytułu.


Opodatkowanie w miejscu świadczenia


Z uzasadnienia do projektu ustawy można przeczytać, iż jej działanie ma być ukierunkowane na usprawnienie funkcjonowania rynku wewnętrznego w ramach Unii Europejskiej poprzez modernizację i uproszczenie działania wspólnego systemu VAT. Wprowadzane zmiany mają doprowadzić do zmiany miejsca opodatkowania usług telekomunikacyjnych, nadawczych radiowych i telewizyjnych oraz świadczonych drogą elektroniczną na rzecz osób niebędących podatnikami na miejsce ich świadczenia.

Metody optymalizacji podatku w firmie


Mały Punkt Kompleksowej Obsługi


Aby umożliwić dostosowanie przepisów podatkowych do wymogów unijnych polski ustawodawca został zobligowany do uruchomienia systemu informatycznego, który umożliwia wprowadzenie zmian rozliczania podatku od towarów i usług na państwo świadczenia usługobiorcy. System tworzy Mały Punkt Kompleksowej Obsługi (mini one stop shop - MOSS). Dzięki niemu podatnicy będą mogli uniknąć rejestracji w każdym państwie członkowskim, w którym świadczą swoje usługi. MOSS ma mieć charakter fakultatywny. Decydując się na jego wprowadzenie będzie trzeba obowiązkowo stosować jego rozwiązania w stosunku do każdego państwa członkowskiego.

Zarejestrowany w nim podatnik będzie składał kwartalną deklarację VAT z wyszczególnieniem usług świadczonych w innym państwie członkowskim wraz z określeniem kwoty należnego podatku. Deklaracja w ramach „Małego Punktu” ma być uzupełnieniem krajowego rozliczenia. Organem właściwym do obsługi MOSS został wyznaczony Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego. W ramach swojej właściwości będzie on odpowiedzialny za pobór podatku od usługi dla której miejscem świadczenia ma być Rzeczpospolita Polska.

Portal Podatkowy Ministerstwa Finansów

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Marta Maria Bandzmer

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK