| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Centralny Rejestr Dłużników 2015/2016

Centralny Rejestr Dłużników 2015/2016

Ministerstwo Finansów chce uruchomić Centralny Rejestr Dłużników. W ten sposób rząd wytacza wojnę nieuczciwym podatnikom. Centralny Rejestr Dłużników zostanie uruchomiony prawdopodobnie na początku 2016 r., natomiast ustawa dotycząca rejestru ma zostać uchwalona w połowie 2015 r.

Polecamy: Samochód po zmianach od 1 kwietnia 2014 - multipakiet


Ministerstwo Finansów, chcąc zwiększyć bezpieczeństwo obrotu gospodarczego, planuje utworzenie Centralnego Rejestru Dłużników. Rejestr ma spełniać dwie podstawowe funkcje - informacyjną i windykacyjną. Pierwsza ma na celu dostarczanie informacji przedsiębiorcom o wiarygodności płatniczej drugiej strony. Druga ma wspierać wierzycieli w egzekwowaniu ich należności.


De lege ferenda


W szerszej perspektywie ministerstwo zakłada wprowadzenie instytucji „dobrego podatnika”, który traktowany byłby na zasadach preferencyjnych w kontaktach z administracją skarbową. Warunkiem uzyskania uprzywilejowanego statusu miałby być brak wpisu do rejestru.

Portal Podatkowy Ministerstwa Finansów


Czym będzie CRD?


W założeniu Centralny Rejestr Dłużników ma być bazą, w której ewidencjonowaliby podatnicy, którzy posiadają zaległości w zakresie wszystkich danin publicznych określonych w ustawie o finansach publicznych (podatki, składki, opłaty, cła, należności PFRON, ZUS, mandaty itp.), które podlegają egzekucji administracyjnej na podstawie ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. W początkowym okresie działalności systemu planuje się uwzględnienie wyłącznie dłużników Administracji Podatkowej i Służby Celnej. Stosowna ustawa ma zostać uchwalona w połowie 2015 roku. Sam rejestr zostanie uruchomiony na początku 2016 roku.

Klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania w 2015 r.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM


Aspekty techniczne


Rejestr ma być udostępniony na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Ministerstwa Finansów w formie on-line. Zainteresowani użytkownicy nieodpłatnie sprawdzą (przy znajomości podstawowych danych osoby rzekomo figurującej w rejestrze- imię i nazwisko, NIP, PESEL)  czy posiada ona zaległości bezsporne i wymagalne o wartości powyżej 500 zł wobec jednego wierzyciela. Dane takie jak zaległości sporne, objęte wstrzymaniem wykonania, układem ratalnym lub odroczone nie będą podlegały ujawnieniu.  Do rejestru wpisywani będą dłużnicy w przedziałach kwotowych, 60 dni od chwili doręczenia zawiadomienia o wpisaniu do rejestru.

 

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kadry dla Każdego

Strona poświęcona aktualnościom kadrowo-płacowym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »