| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Podatek od transakcji finansowych - od 1 stycznia 2016 r.

Podatek od transakcji finansowych - od 1 stycznia 2016 r.

Część krajów członkowskich Unii Europejskiej przyjęła wspólny plan działań dotyczący podatku od transakcji finansowych. Nowy podatek będzie wprowadzany począwszy od 1 stycznia 2016 r.

Polecamy: Samochód po zmianach od 1 kwietnia 2014 - multipakiet


Kraje wprowadzające podatek od transakcji finansowych


10 krajów , które zobowiązały się pogłębionej współpracy na rzecz wprowadzenia podatku od transakcji finansowych przyjęły wspólną mapę drogową w tej sprawie. Chodzi o Francję, Niemcy, Grecję, Austrię, Belgię, Portugalię, Włochy, Hiszpanię, Estonię i Słowację. Ministrowie finansów tych krajów zdecydowali, że nowy podatek będzie stopniowo wdrażany od 1 stycznia 2016 roku.

Początkowo Komisja Europejska proponowała, aby podatek od transakcji finansowych został wprowadzony we wszystkich krajach członkowskich. Ze względu jednak na brak jednomyślności, 11 państw zobowiązało się do zacieśnionej współpracy w tej sprawie. W dniu 6 maja podczas spotkania ministrów finansów wszystkie z nich - oprócz Słowenii - przyjęły wspólny plan działania. „Dzisiejsze zobowiązanie 10 krajów członkowskich, aby osiągnąć porozumienie w sprawie podatku do końca roku i zacząć go wprowadzać od 1 stycznia 2016 jest ważnym posunięciem, które teraz musi być zrealizowane” - powiedział unijny komisarz ds. podatków Algirdas Szemeta.

Skuteczny OLAF - zwalczanie nadużyć finansowych w UE

Pakiet działań podatkowych Ministerstwa Finansów na lata 2015-2017


Polska chce najpierw zbadać wpływ nowego podatku na budżet


Tymczasem Polska i pozostałe kraje, które nie uczestniczą we współpracy , domaga się zbadania wpływu nowego podatku na rynki finansowe i swoje budżety. „Chodzi także o pełną przejrzystość tego procesu, którą chcielibyśmy zobaczyć” - powiedział minister finansów Mateusz Szczurek.

Według szacunków Komisji, wprowadzenie podatku w krajach, które się do tego zobowiążą przyniesie dochody w wysokości około 30 miliardów euro rocznie.

Podyskutuj o tym na naszym forum

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Bogdan

Założycielka agencji pracy Jobhouse, ekspertka z zakresu HR i rynku pracy. W marcu 2017 roku otrzymała nagrodę publiczności w ogólnopolskim konkursie Bizneswoman Roku, organizowanym przez kobiecy portal Sukces Pisany Szminką.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK