| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Praca za granicą - gdzie płacić składki na ubezpieczenie społeczne

Praca za granicą - gdzie płacić składki na ubezpieczenie społeczne

Podleganie ustawodawstwu innego państwa członkowskiego UE z tytułu zabezpieczeń społecznych w związku z wykonywaną na jego terenie pracą w oparciu o umowę o pracę wyłącza obowiązek odprowadzania składek do ZUS. Ma to miejsce nawet wtedy, gdy na terenie Polski prowadzona jest przez ów pracownika działalność gospodarcza.

Taka teza została zaprezentowana w interpretacji gdańskiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z 17 kwietnia 2014 r..

Działalność gospodarcza w Polsce i praca na Słowacji

Wnioskodawca prowadzi w Polsce indywidualną działalność gospodarczą i z tego tytułu podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu społecznemu. Jednocześnie jest on zatrudniony na umowę o pracę na czas nieokreślony na Słowacji. Praca ta nie ma charakteru marginalnego.

Po podpisaniu umowy o pracę ze słowackim pracodawcą wnioskodawca wystąpił do oddziału ZUS z zawiadomieniem o tym fakcie. Załączone zostały do niego: kopia umowy o pracę oraz list registracny FO wydany przez ZUA (odpowiednik polskiego ZUS-u). Następnie wnioskodawca wyrejestrował się z obowiązkowych ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce.

Pojawiły się jednak wątpliwości, czy podjęte działania są zgodne z prawem i czy rzeczywiście obowiązek odprowadzania składek do polskiego systemu, w sytuacji gdy podlega się ustawodawstwu słowackiemu, nie istnieje.

W wydanej decyzji gdański oddział ZUS-u stwierdził, że wnioskodawca - od momentu zatrudnienia na Słowacji i przyjęcia słowackiego systemu ubezpieczeń - winien odprowadzać wszelkie składki tylko w tamtym kraju. Jednocześnie powinien dokonać wyrejestrowania z polskiego systemu ubezpieczeń.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Kaucja gwarancyjna a VAT

Sprzedaż wysyłkowa - rozliczenie VAT

Adres biura wirtualnego jako przesłanka odmowy nadania NIP

 

Gdzie płacić składki na ubezpieczenie społeczne

Podstawą do ustalenia i stosowania właściwego ustawodawstwa w zakresie zabezpieczenia społecznego w stosunku do osób migrujących od maja 2010 roku jest - w odniesieniu do państw członkowskich UE - rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 883/2004 z dnia 29 kwietnia 2004 roku w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego (Dz. U. UE L nr 166 poz. 1 z dnia 30 kwietnia 2004 roku) oraz rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 987/2009 z dnia 16 września 2009 roku dotyczące wykonania rozporządzenia 883/2004 (Dz. U. UE L nr 284 poz. 1 z 30 października 2009 roku).

Zgodnie z art. 1 ust. 1 owego rozporządzenia osoby, do których jest ono stosowane, podlegają ustawodawstwu tylko jednego państwa członkowskiego.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Ludwiczak

Radca prawny, specjalizujący się w tematach związanych z obsługą prawną przedsiębiorców, prawem korporacyjnym, zamówieniami in house, publicznym transportem zbiorowym i Compliance.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK