| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Zmiany w VAT 2015 - usługi telekomunikacyjne, radiowe i telewizyjne

Zmiany w VAT 2015 - usługi telekomunikacyjne, radiowe i telewizyjne

Konfederacja Lewiatan wydała opinię dotyczącą zmian w projekcie ustawy implementującej dyrektywę o świadczeniu usług telekomunikacyjnych, radiowych i telewizyjnych. Zapowiadane zmiany mają wejść w życie w 2015 r. i uprości rozliczenie podatku VAT od tego rodzaju usług.

Dodatkowo przyjęto wprost (art. 24a), iż osoba korzystająca z usług automatu telefonicznego, budki telefonicznej, punktu bezprzewodowego dostępu do Internetu, kafejki internetowej, hotelowego lobby albo restauracji ma siedzibę, miejsce zamieszkania lub miejsce zwykłego pobytu w tym miejscu i to tam usługa jest faktycznie użytkowana i wykorzystywana.

Metody optymalizacji podatku w firmie


Wykreślić podatników podatku VAT


Problematyczną staje się kwestia, w której usługa świadczona jest na terenie statku morskiego lub powietrznego, albo pociągu wykonującego przewóz osób na terytorium UE. Państwem świadczenia jest państwo rozpoczęcia przewozu.  Na tle przepisów miejsce świadczenia jest takie samo w przypadku, gdy odbiorcą jest konsument jak i podatnik VAT.  Lewiatan przypuszcza, iż w regulacji tej chodziło o zwolnienie usługodawców z obowiązku śledzenia przemieszczającej się usługi.  W projekcie brakuje natomiast konsekwencji i tak oto z przepisów nie wynika, iż polski operator zwolniony będzie z obowiązku wystawienia faktury z dopiskiem odwrotne obciążenie, gdy miejscem świadczenia jest terytorium innego państwa członkowskiego. Dla przykładu- operator francuski musi śledzić status usługi w pociągu jadącym z Polski do Francji. Stąd postulat, aby do nowelizowanych przepisów dopisać, iż nabywca usługi nie występuje w roli podatnika podatku VAT. Poza tym Konfederacja postuluje, by w nowelizacji przepisów o świadczeniu usług telekomunikacyjnych, radiowych i telewizyjnych znalazło się odniesienie do Rozporządzenia wykonawczego Rady wprost (mimo, iż wiąże ono bezpośrednio państwa członkowskie).

 

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Bogdan

Założycielka agencji pracy Jobhouse, ekspertka z zakresu HR i rynku pracy. W marcu 2017 roku otrzymała nagrodę publiczności w ogólnopolskim konkursie Bizneswoman Roku, organizowanym przez kobiecy portal Sukces Pisany Szminką.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK