REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany w VAT 2015 - usługi telekomunikacyjne, radiowe i telewizyjne

Mateusz Potocki

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan wydała opinię dotyczącą zmian w projekcie ustawy implementującej dyrektywę o świadczeniu usług telekomunikacyjnych, radiowych i telewizyjnych. Zapowiadane zmiany mają wejść w życie w 2015 r. i uprości rozliczenie podatku VAT od tego rodzaju usług.

Polecamy: Samochód po zmianach od 1 kwietnia 2014 - multipakiet

Autopromocja

Implementacja unijnych dyrektyw o świadczeniu usług telekomunikacyjnych, radiowych i telewizyjnych ma na celu uproszczenie rozliczenia podatku od towarów i usług poprzez zmianę miejsca opodatkowania na miejsce świadczenia usługi. Narzędziem merytorycznego wsparcia projektu ma być Mały Punkt Kompleksowej Obsługi. Nie jest to nowa instytucja. Podobne rozwiązanie zostało zastosowane w stosunku do usługodawców, których rezydencja znajduje się poza granicami UE. W związku z koniecznością rozliczenia VAT stworzono dla nich możliwość wyboru państwa członkowskiego na terenie którego zdecydują się rozliczyć z europejskim fiskusem.


Przedsiębiorczość w skali euro


Nowe rozwiązania mają na celu możliwie najbardziej korzystne dostosowanie zasad odprowadzania podatku VAT do warunków funkcjonowania jednolitego rynku. Ma to doprowadzić do rozwoju transgranicznej przedsiębiorczości. W samej Rzeczpospolitej rynek usług objętych regulacją określono na 60 tysięcy podmiotów. Nie dziwią więc głosy sprzeciwu i wątpliwości podejmowane przez organizacje pozarządowe, które zgłaszają votum separatum do proponowanych zmian.

Podatki 2014/2015 - planowane zmiany przepisów


Mieszkasz w Polsce jeśli masz naszą kartę SIM


W związku z implementowaną dyrektywą miejscem świadczenia usługi telekomunikacyjnej, radiowej i telewizyjnej ma być miejsce zamieszkania konsumenta. Konfederacja Lewiatan zauważa problemy wynikające z interpretacji domniemania zawartego w Rozporządzeniu wykonawczym Rady nr 282/2011. Jeżeli konsument posiadający rezydencję w innym państwie członkowskim dokonana zakupu karty SIM w Polsce, gdzie nadano kod MCC to w związku z tym domniemaniem zostanie on obsłużony tak, jakby miał miejsce zamieszkania na terytorium RP.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Portal Podatkowy Ministerstwa Finansów

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

 

Dodatkowo przyjęto wprost (art. 24a), iż osoba korzystająca z usług automatu telefonicznego, budki telefonicznej, punktu bezprzewodowego dostępu do Internetu, kafejki internetowej, hotelowego lobby albo restauracji ma siedzibę, miejsce zamieszkania lub miejsce zwykłego pobytu w tym miejscu i to tam usługa jest faktycznie użytkowana i wykorzystywana.

Metody optymalizacji podatku w firmie


Wykreślić podatników podatku VAT


Problematyczną staje się kwestia, w której usługa świadczona jest na terenie statku morskiego lub powietrznego, albo pociągu wykonującego przewóz osób na terytorium UE. Państwem świadczenia jest państwo rozpoczęcia przewozu.  Na tle przepisów miejsce świadczenia jest takie samo w przypadku, gdy odbiorcą jest konsument jak i podatnik VAT.  Lewiatan przypuszcza, iż w regulacji tej chodziło o zwolnienie usługodawców z obowiązku śledzenia przemieszczającej się usługi.  W projekcie brakuje natomiast konsekwencji i tak oto z przepisów nie wynika, iż polski operator zwolniony będzie z obowiązku wystawienia faktury z dopiskiem odwrotne obciążenie, gdy miejscem świadczenia jest terytorium innego państwa członkowskiego. Dla przykładu- operator francuski musi śledzić status usługi w pociągu jadącym z Polski do Francji. Stąd postulat, aby do nowelizowanych przepisów dopisać, iż nabywca usługi nie występuje w roli podatnika podatku VAT. Poza tym Konfederacja postuluje, by w nowelizacji przepisów o świadczeniu usług telekomunikacyjnych, radiowych i telewizyjnych znalazło się odniesienie do Rozporządzenia wykonawczego Rady wprost (mimo, iż wiąże ono bezpośrednio państwa członkowskie).

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Będzie nowelizacja Ordynacji podatkowej. Ministerstwo pracuje nad projektem. Podatnicy zyskają.

    Oprocentowanie nadpłaty, powstałej w wyniku orzeczenia TSUE będzie przysługiwać za cały okres, aż do jej zwrotu. Podobnie będzie z nadpłatami powstałymi wskutek wyroków TK.

    Stawki VAT 2024 - zmiany w stawkach obniżonych od 1 kwietnia

    Stawki VAT od 1 kwietnia 2024 roku ulegną zmianie. Pojawi się nowa lista towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku do wysokości 8 proc. Stawka obniżona obejmie m.in. usługi kosmetyczne, manicure i pedicure.

    Fundacja rodzinna - podatkowe konsekwencje zbycia udziałów

    Otaczające nas środowisko prawno-ekonomiczne dynamiczne oddziałuje na wszystkich, dlatego wśród pojawiających się pytań coraz częstszymi są te odnoszące się do fundacji rodzinnej, która zapewnia kuszące preferencje podatkowe.

    Składka zdrowotna 2024. Min. Leszczyna: będą zmiany ale powrót do zasad sprzed Polskiego Ładu zbyt kosztowny

    Jeszcze w bieżącym tygodniu minister zdrowia razem z ministrem finansów przedstawią premierowi Tuskowi propozycje zmian w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców. Taką informację przekazała 18 marca 2024 r. minister zdrowia Izabela Leszczyna.

    Zmiany w akcyzie od 2025 roku - opodatkowanie saszetek nikotynowych

    Ministerstwo Finansów chce zmienić od 2025 roku przepisy ustawy o podatku akcyzowym w zakresie saszetek nikotynowych. W komunikacie z 18 marca 2024 r. MF przedstawiło propozycje zmian. Resort zaprasza zainteresowanych tymi zmianami na spotkanie w celu uzgodnienia treści tej nowelizacji.

    "Nie stać nas na cztery dni pracy". Jednak skrócenie czasu pracy może ograniczyć zwolnienia

    "Skrócenie czasu pracy, np. do czterech dni w tygodniu nie zostanie zrównoważone przez wzrost zatrudnienia. Produkcja krajowa zmniejszy się, a wraz z nią zmniejszą się dochody ludności" – mówi Jeremi Mordasewicz, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

    Wymiana walut w firmie. Jak to robić z korzyścią dla biznesu?

    Wymiana walut? Pierwsze skojarzenia to zagraniczne wakacje czy kredyt we frankach. Patrząc jednak na oficjalne statystyki wymiany handlowej to firmy operują dziś w wielu walutach. Tym bardziej, że coraz więcej firm prowadzi ekspansję zagraniczną, wychodząc na nowe rynki.

    Zmiany w rachunkowości od 2025 roku. Oprócz JPK KR (księgi rachunkowe) będzie JPK ST (środki trwałe)

    Od 1 stycznia 2025 roku podatnicy objęci podatkiem CIT (osoby prawne) będą mieli obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych w formie elektronicznej i wysyłania ich w tej formie do urzędu skarbowego (tzw. JPK CIT). Aktualnie Ministerstwo Finansów konsultuje struktury logiczne pliku JPK_KR_PD oraz pliku  JPK_ST, a także przygotowuje zmianę projektu rozporządzenia wykonawczego w sprawie dodatkowych danych dołączanych do przekazywanych ksiąg.

    Inflacja 2024. Skokowy wzrost w kwietniu poza górną granicę celu inflacyjnego. Prognoza eksperta

    W marcu 2024 r. inflacja będzie najniższa w całym roku. A już w kwietniu nastąpi skokowy wzrost inflacji, która znajdzie się poza górną granicą celu. Taką prognozę przedstawił ekspert Konfederacji Lewiatan, Mariusz Zielonka. 

    Obligacje skarbowe 2024. Drastyczna obniżka oprocentowania od marca i kwietnia

    Inflacja w Polsce obniża się tak szybko, że jeszcze rok temu wydawało się to niemal nieprawdopodobne. Większość osób to cieszy, ale nie wszystkich. Hamująca inflacja to informacja, która może rozsierdzić osoby posiadające w portfelu detaliczne obligacje skarbowe. W skrajnym przypadku kwietniowa aktualizacja oprocentowania może doprowadzić do spadku stawki z prawie 20% do niewiele ponad 4%. 

    REKLAMA