| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Zmiany w VAT 2015 - usługi telekomunikacyjne, radiowe i telewizyjne

Zmiany w VAT 2015 - usługi telekomunikacyjne, radiowe i telewizyjne

Konfederacja Lewiatan wydała opinię dotyczącą zmian w projekcie ustawy implementującej dyrektywę o świadczeniu usług telekomunikacyjnych, radiowych i telewizyjnych. Zapowiadane zmiany mają wejść w życie w 2015 r. i uprości rozliczenie podatku VAT od tego rodzaju usług.

Polecamy: Samochód po zmianach od 1 kwietnia 2014 - multipakiet

Implementacja unijnych dyrektyw o świadczeniu usług telekomunikacyjnych, radiowych i telewizyjnych ma na celu uproszczenie rozliczenia podatku od towarów i usług poprzez zmianę miejsca opodatkowania na miejsce świadczenia usługi. Narzędziem merytorycznego wsparcia projektu ma być Mały Punkt Kompleksowej Obsługi. Nie jest to nowa instytucja. Podobne rozwiązanie zostało zastosowane w stosunku do usługodawców, których rezydencja znajduje się poza granicami UE. W związku z koniecznością rozliczenia VAT stworzono dla nich możliwość wyboru państwa członkowskiego na terenie którego zdecydują się rozliczyć z europejskim fiskusem.


Przedsiębiorczość w skali euro


Nowe rozwiązania mają na celu możliwie najbardziej korzystne dostosowanie zasad odprowadzania podatku VAT do warunków funkcjonowania jednolitego rynku. Ma to doprowadzić do rozwoju transgranicznej przedsiębiorczości. W samej Rzeczpospolitej rynek usług objętych regulacją określono na 60 tysięcy podmiotów. Nie dziwią więc głosy sprzeciwu i wątpliwości podejmowane przez organizacje pozarządowe, które zgłaszają votum separatum do proponowanych zmian.

Podatki 2014/2015 - planowane zmiany przepisów


Mieszkasz w Polsce jeśli masz naszą kartę SIM


W związku z implementowaną dyrektywą miejscem świadczenia usługi telekomunikacyjnej, radiowej i telewizyjnej ma być miejsce zamieszkania konsumenta. Konfederacja Lewiatan zauważa problemy wynikające z interpretacji domniemania zawartego w Rozporządzeniu wykonawczym Rady nr 282/2011. Jeżeli konsument posiadający rezydencję w innym państwie członkowskim dokonana zakupu karty SIM w Polsce, gdzie nadano kod MCC to w związku z tym domniemaniem zostanie on obsłużony tak, jakby miał miejsce zamieszkania na terytorium RP.

Portal Podatkowy Ministerstwa Finansów

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Dobrzycka

salon i sklep internetowy 9design

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »