| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Trudności w skorzystaniu z ulgi prorodzinnej - skarga obywateli do RPO

Trudności w skorzystaniu z ulgi prorodzinnej - skarga obywateli do RPO

Rzecznik Praw Obywatelskich - Irena Lipowicz, zajęła stanowisko w sprawie napotkanych przez podatników trudności w skorzystaniu z tzw. ulgi na dzieci, w sytuacji zakończenia przez dzieci nauki w trakcie roku podatkowego. W wyniku analizy licznie napływających do Biura RPO skarg obywateli co do uregulowań tej kwestii, Rzecznik wystosowała pismo przedstawiające osobiście powzięte wątpliwości dotyczące regulacji tej ulgi.

Zgodnie z obecnym brzmieniem przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, rodzic (opiekun prawny, rodzic zastępczy), którego dziecko po zakończeniu nauki podjęło pracę i uzyskało w roku podatkowym dochód przekraczający określony w przepisach limit, nie może skorzystać z tzw. ulgi prorodzinnej za miesiące, w których dziecko jeszcze się uczyło lub studiowało, nawet jeśli w tym okresie dziecko nie uzyskało żadnych dochodów.

Zwolnienie z PIT dla szkoleń z zakresu opieki hospicyjnej


Naruszenie konstytucyjnych zasad


Według opinii Rzecznika obowiązująca konstrukcja ulgi prorodzinnej stanowi naruszenie zasady ochrony zaufania do państwa i stanowionego przez nie prawa, co bezpośrednio wynika z treści art. 2 Konstytucji.

Rzecznik Praw Obywatelskich w skierowanym do Ministra Finansów piśmie z dnia 24 kwietnia 2014 roku prosi o zajęcie stanowiska w przedmiotowej sprawie, w tym rozważenie zainicjowania zmian legislacyjnych zmierzających do modyfikacji przepisów, które jak określiła - w aktualnie obowiązującej formie stanowią pułapkę dla obywateli.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Ostaszewska

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK