| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Trudności w skorzystaniu z ulgi prorodzinnej - skarga obywateli do RPO

Trudności w skorzystaniu z ulgi prorodzinnej - skarga obywateli do RPO

Rzecznik Praw Obywatelskich - Irena Lipowicz, zajęła stanowisko w sprawie napotkanych przez podatników trudności w skorzystaniu z tzw. ulgi na dzieci, w sytuacji zakończenia przez dzieci nauki w trakcie roku podatkowego. W wyniku analizy licznie napływających do Biura RPO skarg obywateli co do uregulowań tej kwestii, Rzecznik wystosowała pismo przedstawiające osobiście powzięte wątpliwości dotyczące regulacji tej ulgi.

Zgodnie z obecnym brzmieniem przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, rodzic (opiekun prawny, rodzic zastępczy), którego dziecko po zakończeniu nauki podjęło pracę i uzyskało w roku podatkowym dochód przekraczający określony w przepisach limit, nie może skorzystać z tzw. ulgi prorodzinnej za miesiące, w których dziecko jeszcze się uczyło lub studiowało, nawet jeśli w tym okresie dziecko nie uzyskało żadnych dochodów.

Zwolnienie z PIT dla szkoleń z zakresu opieki hospicyjnej


Naruszenie konstytucyjnych zasad


Według opinii Rzecznika obowiązująca konstrukcja ulgi prorodzinnej stanowi naruszenie zasady ochrony zaufania do państwa i stanowionego przez nie prawa, co bezpośrednio wynika z treści art. 2 Konstytucji.

Rzecznik Praw Obywatelskich w skierowanym do Ministra Finansów piśmie z dnia 24 kwietnia 2014 roku prosi o zajęcie stanowiska w przedmiotowej sprawie, w tym rozważenie zainicjowania zmian legislacyjnych zmierzających do modyfikacji przepisów, które jak określiła - w aktualnie obowiązującej formie stanowią pułapkę dla obywateli.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Jowita Mulawa-Krause

Radca prawny, ekspert w dziedzinie prawa podatkowego, cywilnego i handlowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK