| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Od 2015 r. ryczałtowe rozliczanie użytkowania samochodu służbowego

Od 2015 r. ryczałtowe rozliczanie użytkowania samochodu służbowego

Ministerstwo Gospodarki we współpracy z Ministerstwem Finansów proponuje zastąpić systemem ryczałtowym obecnie obowiązujący system rozliczania podatku dochodowego z tytułu użytkowania samochodu służbowego do celów prywatnych. Zgodnie z założeniami obydwu resortów rozwiązane to ma wejść w życie z początkiem 2015 roku.

Polecamy: Samochód po zmianach od 1 kwietnia 2014 - multipakiet


Użytkowanie samochodu służbowego do celów prywatnych


Według aktualnie obowiązujących przepisów świadczenie związane z nieodpłatnym wykorzystywaniem przez pracownika samochodu służbowego do celów prywatnych podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Wartość w ten sposób otrzymanych nieodpłatnych świadczeń, co do zasady, ustalana jest zgodnie z obowiązującymi cenami rynkowymi.

Ministerstwo Finansów tłumaczy, iż mimo funkcjonowania przepisów wskazujących metodę ustalania kwoty przychodu z tytułu otrzymania tego rodzaju świadczeń ich stosowanie rodzi wątpliwości podatników w związku z trudnościami w ustaleniu ceny rynkowej takiego świadczenia, która powinna uwzględniać czynniki, takie jak np. marka, standard wyposażenia czy wiek pojazdu.


Nowe zasady rozliczania w 2015 r.


W myśl zaproponowanego przez rząd rozwiązania wartość tego świadczenia zostanie jednoznacznie określona. Uzyskiwany miesięczny przychód pracownika będzie uzależniony wyłącznie od pojemności silnika użytkowanego samochodu służbowego.

Według resortu finansów uproszczone w ten sposób zasady rozliczania podatku mają zachęcić do jego wykazywania, a ponadto całkowicie wyeliminować ryzyko zakwestionowania przyjętej wysokości tego rodzaju przychodu przez organy podatkowe.

Nowe zasady rozliczania zawarte w czwartym już projekcie tzw. ustawy deregulacyjnej, czyli ustawy o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej nowelizującej ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych, miałyby obowiązywać od dnia 1 stycznia 2015 roku.

Specjalny system korekt VAT dla samochodów

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Dąbrowska-Ospital

Joanna Dąbrowska-Ospital Partner zarządzający w Euskapol, doradca personalny i zawodowy Doradca personalny: pracuję z klientem indywidualnym i z zespołami, koncentrując się na badaniu ich potencjału, a także ich dopasowania do danego stanowiska czy danego projektu. Łowca talentów. Doradca zawodowy: wspieram ludzi w odkrywaniu ich powołania i potencjału zawodowego. Pomaga mi w tym doświadczenie biznesowe (znajomość wielu branż oraz różnych kultur prowadzenia biznesu). Wychodzę z założenia, że biznes to ludzie. Pragnę wspierać ludzi w ich samopoznaniu, odkrywaniu własnego potencjału i predyspozycji, wierząc, że to pozwoli im na lepsze życie w zgodzie ze sobą, jednocześnie korzystnie wpłynie na ich pracę zawodową, a więc również na sukces firmy, w której pracują. Zrealizowane projekty Projekty badania efektywności zespołowej w firmach międzynarodowych. Wspieranie menedżerów HR w podejmowaniu decyzji rekrutacyjnych z zastosowaniem metody i narzędzi PerformanSe. Porady indywidualne, tworzenie ścieżek kariery i badanie potrzeb szkoleniowych dla pracowników średniego szczebla oraz osób poszukujących pracy. Przeprowadzenie bilansów kompetencji dla sportowców Polskiej Kadry Olimpijskiej. 2002-2010 – doradztwo biznesowe dla firm z Francji i Hiszpanii, poszukujących partnerów w Europie Centralnej i Wschodniej Wykształcenie Studia podyplomowe „Inżynieria szkoleń” – uniwersytet Lille 3 Certyfikowany trener metody PerformanSe Autorska metoda prowadzenia bilansów kompetencji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK