| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Od 2015 r. ryczałtowe rozliczanie użytkowania samochodu służbowego

Od 2015 r. ryczałtowe rozliczanie użytkowania samochodu służbowego

Ministerstwo Gospodarki we współpracy z Ministerstwem Finansów proponuje zastąpić systemem ryczałtowym obecnie obowiązujący system rozliczania podatku dochodowego z tytułu użytkowania samochodu służbowego do celów prywatnych. Zgodnie z założeniami obydwu resortów rozwiązane to ma wejść w życie z początkiem 2015 roku.

Polecamy: Samochód po zmianach od 1 kwietnia 2014 - multipakiet


Użytkowanie samochodu służbowego do celów prywatnych


Według aktualnie obowiązujących przepisów świadczenie związane z nieodpłatnym wykorzystywaniem przez pracownika samochodu służbowego do celów prywatnych podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Wartość w ten sposób otrzymanych nieodpłatnych świadczeń, co do zasady, ustalana jest zgodnie z obowiązującymi cenami rynkowymi.

Ministerstwo Finansów tłumaczy, iż mimo funkcjonowania przepisów wskazujących metodę ustalania kwoty przychodu z tytułu otrzymania tego rodzaju świadczeń ich stosowanie rodzi wątpliwości podatników w związku z trudnościami w ustaleniu ceny rynkowej takiego świadczenia, która powinna uwzględniać czynniki, takie jak np. marka, standard wyposażenia czy wiek pojazdu.


Nowe zasady rozliczania w 2015 r.


W myśl zaproponowanego przez rząd rozwiązania wartość tego świadczenia zostanie jednoznacznie określona. Uzyskiwany miesięczny przychód pracownika będzie uzależniony wyłącznie od pojemności silnika użytkowanego samochodu służbowego.

Według resortu finansów uproszczone w ten sposób zasady rozliczania podatku mają zachęcić do jego wykazywania, a ponadto całkowicie wyeliminować ryzyko zakwestionowania przyjętej wysokości tego rodzaju przychodu przez organy podatkowe.

Nowe zasady rozliczania zawarte w czwartym już projekcie tzw. ustawy deregulacyjnej, czyli ustawy o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej nowelizującej ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych, miałyby obowiązywać od dnia 1 stycznia 2015 roku.

Specjalny system korekt VAT dla samochodów

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Accreo

Accreo to firma doradcza, oferująca usługi dedykowane przedsiębiorstwom i klientom indywidualnym w zakresie doradztwa podatkowego i prawnego, business restructuringu oraz doradztwa europejskiego przede wszystkim w obszarze pozyskiwania dotacji i funduszy unijnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK