| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nowe zwolnienie podatkowe w 2015 r.

Nowe zwolnienie podatkowe w 2015 r.

Suma przyznana stronie w wyniku uwzględnienia skargi na przewlekłość postępowania ma być objęta zwolnieniem od podatku dochodowego - tak wynika z projektu nowelizacji ustaw o PIT i CIT. Zwolnienie ma obowiązywać od 1 stycznia 2015 r.

Polecamy: Samochód po zmianach od 1 kwietnia 2014 - multipakiet


W swoim założeniu podatek dochodowy określa, iż w ramach podmiotowego zakresu jego obowiązywania wprowadza się zasadę powszechności. Podmioty znajdujące się w podobnej sytuacji określonej przez prawo albo podmioty, które wykonują podobną działalność podlegają jednakowemu opodatkowaniu. W związku z tym opodatkowaniu podlegają przychody ze wszystkich źródeł, które nie zostały zwolnione, bądź nie zaniechano ich poboru. Wynika to z art. 9 ust. 1 ustawy o PIT w związku z artykułami: 21, 52 i 52a ustawy.

Pakiet działań podatkowych Ministerstwa Finansów na lata 2015-2017

Zapisz się na nasz newsletter


Równość to powszechność opodatkowania


O zasadzie powszechności opodatkowania Trybunał Konstytucyjny wypowiedział się w orzeczeniu o sygnaturze K 22/95. Rozstrzygano w nim kwestię zróżnicowanego traktowania podatników uzyskujących przydział lokalu, do którego wygasło prawo innej osoby i w związku z tym uzyskiwały one prawo do odliczenia od podstawy wydatków przeznaczonych na wkład budowlany z podatnikami, którzy z takiego odliczenia nie mogli skorzystać gdy dokonywali przekształcenia lokatorskiego prawo do lokalu we własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego. W wyroku stwierdzono, iż normy wprowadzające zwolnienia  od zasady powszechności opodatkowania według jednakowych, tych samych dla każdego podatnika zasad mogą mieć jedynie charakter odstępstwa. Oznacza to, że przepisy o wszelkiego rodzaju ulgach i zwolnieniach należy interpretować  ściśle i nierozszerzająco.

Wakacje ubezpieczeniowe i kredyt podatkowy dla nowych firm


Poszkodowany płacił podatek


Proponowane zmiany mają na celu uwzględnienie nowego zwolnienia, które ma związek ze świadczeniami, które podatnik może uzyskać na podstawie ustawy o skardze na naruszanie prawa strony do rozpoznania sprawy w postępowaniu przygotowawczym prowadzonym lub nadzorowanym przez prokuratora i postępowaniu sądowym bez zbędnej zwłoki. Zwolniona od podatku ma być zatem suma pieniężna przyznana przez sąd w związku z naruszeniem prawa strony do rozpoznania sprawy w rozsądnym terminie. Wysokość zasądzonej sumy pieniężnej może wynieść od 2 do 20 tysięcy złotych. Nie przeszkadza to jednocześnie dodatkowemu dochodzeniu odszkodowania w procesie cywilnym (kwestia dochodzenia szkody, którą w ustawie dopuszczono literalnie).

Uszczelnienie systemu podatków dochodowych w 2015 r.

 

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Business Media Software Solutions

Firma zajmuje się zastosowaniem nowoczesnych technologii w procesie nauczania, komunikacji w biznesie i e-learningu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK