| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > W 2015 r. wynagrodzenie za służebność przesyłu będzie zwolnione z PIT

W 2015 r. wynagrodzenie za służebność przesyłu będzie zwolnione z PIT

Projekt nowelizacji ustawy o podatkach dochodowych (PIT i CIT), nad którym obecnie trwają prace w Sejmie, zakłada między innymi nowe zwolnienie w stosunku do osób pobierających wynagrodzenie z tytułu służebności przesyłu. Zwolnienie ma zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2015 r.

Portal Podatkowy - innowacyjny system MF


Na czym polega służebność przesyłu


Służebność przesyłu to instytucja uregulowana w kodeksie cywilnym. Jest to ograniczone prawo rzeczowe, które polega na znoszeniu przez właściciela nieruchomości, urządzeń ulokowanych, bądź takich które mają dopiero zostać wybudowane na obszarze jego własności zgodnie z ich przeznaczeniem społeczno- gospodarczym. Za korzystanie z prawa do obciążenia nieruchomości służebnością przesyłu właścicielowi należy się odpowiednie wynagrodzenie. Jeżeli właściciel nieruchomości nie wyraża woli na zawarcie umowy, a ustanowienie służebności jest konieczne dla właściwego korzystania z urządzeń, przedsiębiorca może wystąpić do sądu o jej ustanowienie za odpowiednim wynagrodzeniem. Podobnie sytuacja wygląda gdy to przedsiębiorca odmawia zawarcia umowy- wówczas to właściciel nieruchomości posiada prawo do wystąpienia ze stosownym roszczeniem o wynagrodzenie.

Uszczelnienie systemu podatków dochodowych w 2015 r.

Opodatkowanie dochodów z nieujawnionych źródeł przychodów - zmiany od 1 stycznia 2015 r.


Wynagrodzenie to w istocie odszkodowanie


Proponuje się, aby wynagrodzenie za ustanowienie służebności przesyłu zostało zwolnione od podatku dochodowego.  Sądy administracyjne traktują je raczej jako odszkodowanie- czyli pewien ekwiwalent, który może raczej przyjąć formę zadośćuczynienia i z pewnością nie jest to typowo rozumiane w ujęciu cywilistycznym świadczenie oparte na zasadzie wierzyciel- dłużnik w stosunku zobowiązaniowym. Izba Cywilna Sądu Najwyższego w orzeczeniu o sygnaturze III CZP 43/11 stwierdziła bowiem, że wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z rzeczy może spełniać cele odszkodowawcze.  Wynagrodzenie to powinno równać wszelki uszczerbek związany z trwałym obciążeniem nieruchomości. Dodatkowym argumentem przytoczonym w uzasadnieniu do nowelizacji ustaw o podatkach dochodowych jest informacja, iż Ministerstwo Gospodarki prowadzi aktualnie prace nad projektem ustawy o korytarzach przesyłowych zakładających wprost wprowadzenie zwolnienia z tytułu służebności przesyłu. Brak odzewu ze strony administracji podatkowej mógłbym więc w istocie doprowadzić do pogwałcenia konstytucyjnej zasady równości.

Nowelizacja ma wejść w życie 1 stycznia 2015 r.

Zapraszamy do dyskusji na forum o podatkach

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

StukPuk.pl

Jesteśmy grupą młodych ludzi zdrowo stukniętych na punkcie materiałów budowlanych, którzy pewnego dnia wpadli na pomysł, aby pasję i doświadczenie przekuć w sukces.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »