| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Prof. Modzelewski o blokadzie zwrotów VAT

Prof. Modzelewski o blokadzie zwrotów VAT

Nie trzeba było długo czekać na reakcję władz wywołaną dramatycznym spadkiem dochodów budżetowych z podatku od towarów i usług w marcu 2014 r. (tylko 6 mld zł - najniższy poziom w historii): w kwietniu faktycznie zablokowano zwroty tego podatku. Dało to pozorny efekt wzrostu dochodów budżetowych, które są różnicą między wpływami brutto a tymi zwrotami.

Nasz ułomny podatek w wersji wspólnotowej dostarcza w ostatnich latach miesięcznie: około (średnio) 16 mld zł (wpływy), z czego ponad 6 mld (również średnio) wypłaca się podatnikom w formie zwrotów, czyli netto powinno być między 9 a 10 mld zł. Oczywiście kwoty te są szacunkiem uwzględniającym obecny, zupełnie zdezelowany stan tego podatku.

Gdyby wrócił on do swojej kondycji sprzed 5 lat (a przecież wcale nie była tak dobra), to średniomiesięczne wpływy wyniosłyby (bez podwyżki stawek) prawie 19 mld zł, zwroty 7 mld, a dochody - 12 mld zł.

Jak najłatwiej pokazać, że „sytuacja budżetu państwa jest wyśmienita”, posługiwać się językiem niezapomnianego ministra Jacka Vincenta Rostowskiego? Wystarczy zablokować w istotnej części zwroty (tylko o połowę) albo fizycznie przesunąć je na następny miesiąc, aby móc święcić triumfy „poprawy ściągalności”. Usłużni dziennikarze powtórzą każdą bzdurę, byle była przydatna rządzącym.

Ze zwrotami tego podatku jest już od kilku lat kłopot. Już w 2013 roku, zwłaszcza gdy ich kwoty wzrosły w związku z likwidacją opodatkowania całych branż (stal, metale kolorowe, surowce wtórne, odpady - załącznik nr 11 do ustawy), żądane kwoty zwrotów z przyczyn obiektywnych zwiększyły się.

Zarazem jednak od 2009 roku istotną ich część stanowi najzwyklejsza przestępczość (przepraszam - „działalność optymalizacyjna”), czyli zwykłe wyłudzenia. Łącznie w zeszłym roku zwrócono ponad 80 mld zł (oficjele potwierdzają kwotę 79 mld zł), z czego co najmniej 20% to skutek owej „działalności optymalizacyjnej”.

Prof. Modzelewski o pięciu nowych pułapkach w VAT

Prof. Modzelewski o spadku dochodów z VAT

Wystarczyłoby więc przestać zwracać oszustom, aby dochody budżetowe zwiększyły się rocznie do poziomu w wysokości nawet 130 mld zł, czyli do około 16 mld zł średniomiesięcznie.

Jeżeli przy okazji obecnej blokady zwrotów wypłacono mniej oszustom, to bardzo dobrze. Gorzej, że informacje uzyskane od podatników świadczą o czymś zupełnie innym: zwroty po prostu zablokowano - dostają tylko ci „równiejsi”, ale oni siedzą cicho, bo nie chcą kłuć w oczy swoim uprzywilejowaniem.

Po głowie dostają jak zawsze mali i średni, czyli nieważny polski biznes. Firmy zagraniczne, oczywiście z tej słusznej zagranicy, „otrzymują to, co się im należy”, bo mają wielkich protektorów, a nasze władze muszą tworzyć „warunki sprzyjające zagranicznym inwestorom”. Od płacenia podatków są firmy miejscowe, nie mające dostępu do mediów i władzy: im można nic nie zwracać.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Jak długo można ukrywać katastroficzny stan podatku od towarów i usług po dziesięciu latach jego harmonizacji? Długo, nawet przez lata, bo jak władza chce czegoś nie zwrócić, to nie zwróci, a mały podatnik umiera po cichu.

 

Witold Modzelewski

Profesor Uniwersytetu Warszawskiego

Instytut Studiów Podatkowych

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Jerzy Różyk

ekspert ds. oceny ryzyka w transporcie, prawa przewozowego i ubezpieczeń transportowych CDS Kancelaria Brokerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK